CME BTC futures výrazně zvýšil objem kontraktů a má zásadní vliv na BTC

Postupná fáze dozrávání kryptoměn, pozorovatelná v posledních několika málo letech, je velkou měrou způsobena vlivem institucionálních investorů, jejihž rapidní nárůst jde na vrub kotování BTC futures na CME (od prosince 2017). Lze předpokládat, že reálná úroveň institucionální účasti je pravděpodobně vyšší než běžně používané údaje o objemu obchodování.
Od uvedení na trh zaznamenal objem BTC futures silný růst – spolu se zvýšeným zájmem právě ze strany institucionálních klientů. Složená roční míra růstu v ADV je 109% od zahájení do 17. prosince 2019.

ADV vzrostl o 75% mezi lety 2018 a 2019 s rekordním objemem 33 677 kontraktů (13. května 2019). Přibližně 6 370 smluv, 2019 YTD ADV (31 850 ekvivalentních bitcoinů).
Je zde viditelný a ostře definovatelný konzistentní růst hodinového objemu BTC 9-10 hod. CT okno pro výpočet referenční rychlosti bitcoinů CME CF zůstává objemově nejvyšší hodinou od spuštění BTCFs.

  • 47% objemu je řízeno obchodováním mimo USA
  • 3,8 mld. $ zobchodováno v průměru měsíčně od spuštění
  • 33 677 kontraktů (13. května 2019 – 168 000 ekvivalentních bitcoinů; 1,3 mld. $)
  • 56 LOIH (velcí hráči s velkým počtem kontraktů v držení) nebo investorů s alespoň 25 smluvami v BTC (7. 9.1919).
  • 5 účastnických burz přispívajících k referenčnímu kurzu bitcoinu CME CF (BRR) 22/19/19.

Tempo otvírání nových účtů ve 2. a 3. čtvrtletí 2019 zrychlilo a počet nových účtů dramaticky rostl.
Otevřené pozice, resp. „Nové peníze“ (OI) vzrostly mezi lety 2018 a 2019 o 66% s rekordním OI 6 128 smluv k 1. červenci 2019. Z hlediska obchodování je dobré se vyhnout smlouvám s nižším objemem a nižším OI.

Objem a OI budou obvykle malé v počátečních fázích futures kontraktu a budou se rozšiřovat, jakmile dosáhne doby splatnosti a znovu klesají během fáze vypršení platnosti.
Pokud tedy oba účastníci obchodu zahajují novou pozici, OI (open interest) vzroste. Pokud oba účastníci likvidují své staré pozice, OI klesne. Pokud však jeden iniciuje novou pozici a druhý likviduje svou starou pozici, nedojde ke změně OI.
Je zřejmé, že nízké počáteční objemy nesou ozvěny z počátečního výpisu hotovostně vypořádaných bitcoinových futures CME a CBOE v prosinci 2017. Počáteční objemy byly nízké, ale OI neustále rostl.

Během první poloviny roku 2019 objemy dosáhly vrcholu, v H2 objemy a OI mírně vyklesaly z maxim. Listing futures na CME se shodoval s historickým maximem cen bitcoinů a výzkum San Francisco FEDu prokázal, že poskytnutím trhu, na kterém lze snáze umístit shortové pozice, přispěl listing těchto futures k obrácení dynamiky cen bitcoinu. Mebo jinak řečeno – možnost obchodování v obráceném gardu. Nikoliv spekulací na růst, ale na pokles umožnil drastický propad BTC nebo jej alespoň výrazně dynamizoval.

V podobném duchu se nese jedna z teorií, která hovoří o tom, že listing fyzicky vypořádaných futures kontraktů (který umožňuje některým držitelům fyzických bitcoinů, například horníkům zajistit expozice), přispěl k nedávnému poklesu cen – nikoliv nízký objem a tím zvýšená volatilita  a tím dynamičtější vývoj jakýmkoliv směrem.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*