Čínský výrobce mobilů Xiaomi na burze v Hongkongu neuspěl

Cena akcií se dostala pod svou startovací úroveň. Rostoucí obavy z eskalace globální obchodní války a velké pochybnosti o celkovém ocenění společnosti Xiaomi se odrazily na poklesu tržní hodnoty tohoto čínského výrobce mobilních telefonů na burze v Hongkongu.

Cena akcií společnosti Xiaomi uzavřela svůj první obchodní den na 16,80 hongkongského dolaru za kus. Bylo to o 1 % pod cenou, za kterou společnost na tuto burzu vstoupila. Ještě předtím se akcie musely vzpamatovat z poklesu 6 % během hodiny ihned po začátku obchodování.

Vstup společnosti Xiaomi na burzu v Hongkongu

Vstup společnosti Xiaomi na burzu v Hongkongu je velice sledovanou událostí. Mohl by naznačit, jak následně investoři přijmou další primární úpisy akcií, tedy IPO, všech čínských firem, které hongkongská burza letos ještě navíc chystá. Mezi ně patří i správce aplikace pro objednávky jídel a rezervací lístků na kulturní akce s názvem Meituan-Dianping nebo třeba největší globální provozovatel mobilních vysílacích věží s názvem China Tower. Obě společnosti chtějí prodejem svých akcií od investorů získat asi 14 miliard dolarů. Dalších společností je hodně a pro trh nebude snadné všechna IPO náležitě zpracovat.

Vývoj akcií Xiaomi

Vývoj akcií Xiaomi naznačuje, že i všichni další uchazeči o vstup na burzu si musí pospíšit, pokud chtějí  dosáhnout dobrých tržních ocenění. Vyhlášení nových dovozních cel mezi Čínou a USA minulý pátek, které jsou startem tvrdé fáze globální obchodní války, ochladilo také zájem investorů o společnosti, které za svůj růst vděčí volnému světovému obchodu. Napjaté vztahy mezi Pekingem a Washingtonem srazily hodnotu hlavního hongkongského burzovního indexu s názvem Hang Seng na nejnižší možnou úroveň od loňského podzimu.

Společnost Xiaomo

Zakladatelé společnosti Xiaomi jsou kvůli designu přirovnáváni k Applu. Doufali, že vstup na burzu jejich výrobce mobilních telefonů ocení na 100 miliard dolarů. Nakonec IPO společnost ohodnotilo jen na 54 miliard dolarů. Na hongkongské burze klesl ukazatel na 50 miliard dolarů. Společnost Xiaomi vznikla před 8. lety a patřila mezi 5 nejcennějších start‑upů podle žebříčku amerického deníku Wall Street Journal. Tito jednorožci počítají své hodnoty v miliardách dolarů. Během posledního neveřejného prodeje podílů ve firmě v roce 2014 ocenili investoři Xiaomi celkem na 46 miliard dolarů. Xiaomi uvolnil místo pro výrobce vesmírných raket SpaceX podnikatele Elona Muska, oceněného na 21 miliard dolarů. Dostal se do první pětice podruhé od svého vzniku před 16 lety.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*