Čína velmi těžce restartuje ekonomiku

Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Čína se zvolna snaží opět nastartovat ekonomiku. Miliony lidí se ale bojí utrácet nebo vůbec nechtějí vycházet ven. Uzavřené továrny a obchody jsou v zemi od ledna.

Miliony rodin zůstaly doma a nyní jim vládnoucí komunistická strana tvrdí, že už má nemoc pod kontrolou. Továrny a obchody uzavřené od ledna se v Číně znovu otevřely v březnu, těsně po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Wu-chanu, v epicentru pandemie. Cílem návštěvy bylo vzbudit důvěru, že virus je již pod kontrolou. Spotřebitelé podporující růst ekonomiky se stále bojí ztráty zaměstnání i nákazy koronavirem. Šetří, i když se je vláda láká do nákupních center a autosalonů.

Obchod v Číně

V Číně vzrostly nákupy potravin a dalšího zboží přes internet. Růst výdajů za oděvy, potraviny a další spotřební zboží bude ale podle analytiků letos velmi malý nebo žádný. Některá města rozdávají nákupní poukázky a uklidňují spotřebitele tím, že ukazují ve státních médiích úředníky stravující se v restauracích. Ekonomové předpokládali, že Čína se odrazí ode dna už tento měsíc. Po zjištěných údajích o ekonomické aktivitě za leden a únor ale termíny značně posunuli.

Propad ekonomiky

Po uzavření továren zůstalo doma téměř 800 milionům lidí a výdaje spotřebitelů se snížily meziročně o 23,7 %. Zpracovatelský průmysl klesl o 13,5 % a nyní je asi na 80 % obvyklé úrovně. Prodej aut se v únoru propadl o 82 %. Odhad celoročního ekonomického růstu se propadl z původních 60 % na 0 %. Městský provoz, spotřeba energie a další ukazatele každodenního života jsou na 50 až 65 % běžného stavu.

Jak je to s infekcí a ekonomikou

Obavy společnosti zvyšují zprávy o nových ohniscích nemoci. Kvůli epidemii a ztrátě pracovních míst nikdo nechce kupovat auta ani nábytek, natož aby lidé plánovali dovolenou. Vláda firmy vyzvala, aby dál vyplácely zaměstnancům mzdy a nepropouštěly. Soukromým společnostem slíbila daňové úlevy, levné půjčky a další pomoc. Státní média tvrdí, že pomoc brzdí byrokracie. Zatím není známo, kolik firem zavře, protože bez příjmů nebude mít na mzdy a nájmy. Firmy nemohou plně obnovit výrobu, protože nemají objednávky doma ani ze zahraničí. Čínská vláda investuje spíše do silnic, veřejných prací a telekomunikačních sítí a zdráhá se napumpovat do ekonomiky větší sumy peněz kvůli obavám, že podpoří inflaci a zvýší dluh.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*