Čína osvobodí další zboží z USA od cla. Česká vláda zase zásilky z Číny zdraží.

Čína představila dalších 79 amerických produktů dočasně osvobozených od odvetných cel zavedených v rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Česká vláda naopak schválila novelu výrazně zdražující drobné zásilky z Číny.

Čínské ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že bude 79 druhů zboží osvobozeno od cla od 19. května 2020 do 18. května 2021. Seznam mimo jiné zahrnuje i zlaté a stříbrné rudy a rudy vzácných kovů. Hodnota dovozu, na který se výjimky z cel vztahují, nebyla zveřejněna. V únoru Čína oznámila udělení výjimky pro 696 produktů, včetně těch nedůležitějších, jako jsou sójové boby a vepřové maso.

Čína versus USA

Došlo tak k realizaci 1. fáze obchodní dohody z ledna, kde se Čína zavázala v příštích 2 letech zvýšit nákupy amerického zboží oproti roku 2017 o 200 miliard USD, v přepočtu za 5,1 bilionu korun, z toho v prvním roce za 77 miliard USD. Napětí mezi zeměmi posílila i pandemie nemoci covid-19, která se začala šířit z Číny. Americký prezident Donald Trump hrozil vypovězením smlouvu, nesplní-li Čína své závazky.

Drobné zásilky z Číny zdraží

Česká vláda schválila novelu výrazně zdražující drobné zásilky z Číny. Drobné zboží objednané z čínských a dalších e-shopů mimo celou EU zdraží. Norma reaguje na nové předpisy EU o přeshraničním elektronickém obchodu. Od roku 2021 se zruší osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur, v přepočtu asi 550 korun. Výběru DPH má činit 7 miliard eur a narovná se podnikatelské prostředí. Firmy ze třetích zemí díky osvobození od DPH stejné zboží prodají za výrazně nižší cenu a mají oproti těm českým a evropským obrovskou konkurenční výhodu.

Kolik zaplatíme

Zboží z čínských e-shopů zdraží i o více než 100 %. Zboží za 10 eur, tedy 270 korun, bude s DPH stát 327 korun. Na zásilky se bude vztahovat i celní deklarace, bude se vybírat DPH a poplatek za ni. Do EU ročně z čínských e-shopů dorazí přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. V roce 2018 jich u nás dle České pošty bylo 25 milionů a v roce 2019 už 28 milionů. Čínské společnosti si začnou pronajímat sklady v EU. Obchodníci prodávající zboží nebo služby se zaregistrují na online portálu, skrze něj podají daňové přiznání a zaplatí DPH za plnění v jiných členských státech EU. Za přeshraniční internetový prodej zboží a digitálních služeb do 10 000 eur ročně lze uplatňovat pravidla pro DPH zavedená v domovské zemi.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*