Chuť riskovat na trzích sílí, využije toho bitcoin (BTC) pro růst k 37 000 USD?

Chuť riskovat na trzích sílí a my si v dnešní analýze ukážeme, jak to každý analytik pozná. V té analytické „hatmatilce“ se to nazývá „Risk on“. Opakem je tedy „Risk off“, což naopak znamená, že trhy jsou averzní vůči riziku – nechtějí riskovat. Bitcoin (BTC) v každém případě pořád konsoliduje v blízkosti původně supportního pásma, které se tyčí kolem 30 000 USD. Vzhledem k tomu, že se trhu daří u této úrovně zůstat, bitcoin má šanci na retracement po 37 000 USD, na který mnoho spekulantů sází. 

Risk on prostředí převažuje

Risk on prostředí není těžké poznat. Stačí sledovat trhy, které v obecné rovině negativně korelují vůči tzv. rizikovým trhům, jako je bitcoin a akciový trh. Tím typickým příkladem je dolarový index (DXY). Zjednodušeně řečeno, když kurz DXY roste, chuť riskovat na trhu klesá. Tím pádem klesá i kurz akcií a bitcoinu. Pokud kurz DXY klesá, naopak chuť riskovat stoupá a akcie s bitcoinem rostou. Upozorňuji, že popsané ovšem nefunguje jako hodinky. Funguje to v obecné rovině, nikoliv přesně na sekundu.

Týdenní graf dolarového indexu

Jaká za tím stojí logika? Dolarový index v podstatě reprezentuje sílu amerického dolaru. Když kurz DXY stoupá, poptávka po dolaru logicky roste. A největší globální trhy se obchodují v dolarech. Když je proto silná poptávka po dolaru (kurz roste), logicky klesá hodnota aktiv, které jsou v dolarech vyjádřeny. 

Jak vyplývá z přiloženého grafu, DXY má po velmi agresivním rally, které trvalo od jara 2021. Což je zároveň časové období, kdy bitcoin svůj nejrychlejší cenový růst zpomalil. Kurz DXY svůj růst vyvrcholil nedávno při překonání úrovně 104 bodů. Tím se index dostal na své 20leté maximum. Zároveň jsme se dostali nad dvě důležité rezistence. První je v podobě zakreslené diagonály. A druhá je v podobě S/R pásma okolo 103 bodů. 

Index byl již značně přepálený a dalo se lehce předpovědět, že americký dolar čeká korektivní pohyb. To se i stalo, několik dní index klesá. To jest obrovská příležitost pro bitcoin a altcoiny. Jestli bitcoin současného tržního prostředí využije, může se konečně podívat na cenové úrovně kolem 37 000 USD. 

Využije bitcoin (BTC) své příležitosti?

Bitcoin pořád konsoliduje ve spodní části pásma, které se tyčí kolem 30 000 USD. Uvedená konsolidace trvá již mnoho dní a netrpělivě se čeká na jakýkoliv zvrat. Jestli skončí denní zavírací cena zhruba nad 32 000 USD, asi trh čeká cenová expanze na těch 37 000 USD. Z té malé zaznačené struktury trhu je skutečně znát, že se bitcoin na pohyb chystá. Ale kam to bude? 

Denní graf bitcoinu (BTC)

Já jsem v tomto ohledu velmi skeptický, že bitcoin poroste. Jednak risk on prostředí trvá několik dní a bitcoin toho nevyužil (může se rychle změnit) a hlavně máme zavírací ceny denních svící pořád ve spodní části pásma. Čili to pásmo pořád funguje jako rezistence. A tu rezistenci se prozatím nepovedlo prolomit, což je zásadní problém. Proto tvrdím, že je nutné mít alespoň jednu denní svíci se zavírací cenou nad 32 000 USD. To by trh jistě bral jako zásadní signál k nákupu.

Jestli se cena dostane k těm 37 000 USD, kolem řečené hladiny bude obrovská motivace shortovat. Na vyšších časových rámcích je snad tucet vskutku relevantních rezistencí – rezistenční konfluence. Ta je tvořena S/R pásmem okolo 37 000 USD, blízkým high volume node na objemovém profilu a jednotlivými klouzavými průměry. Nesmíme ještě zapomínat na rezistenční diagonálu, která má počátek na historickém maximu z listopadu 2021. 

Závěrem

Bitcoin má pořád nemalou šanci se pokusit o průlom řečeného pásma a pokračovat v cenovém růstu. Risk on prostředí ale musí přetrvat, v opačném případě mohou být plány býků zhaceny. I když jsem osobně k růstovému scénáři skeptický, musím uznat, že je na trzích nemálo signálů nasvědčujících tomu, že půjdeme nahoru. 

Nejvíce do očí bijící je aktuální psychologie trhu – deprese. Jakmile trhy panikaří, je třeba jít víceméně proti davu. Dav totiž není nikdy racionální, je emocionální. Avšak je potřeba si to pořádně promyslet. Mít zkrátka plán, aby vás ten emotivní dav případně nepřeválcoval. I když je dav hloupý, má velkou sílu na to, aby vás z trhu vyhodil zrovna ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné. 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*