Charlie Munger nenáviděl Bitcoin, Warren Buffett také – ale z úplně jiných důvodů

Charlie Munger, legendární investor a místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway Inc, zemřel v úterý ve věku 99 let a zanechal po sobě kritické názory na Bitcoin, které sdílel se svým dlouholetým obchodním partnerem Warrenem Buffettem.

Navzdory společnému nesouhlasu měli Munger a Buffett pro svůj skepticismus, často vyjadřovaný během výročních schůzí akcionářů společnosti Berkshire Hathaway, kterým se s oblibou přezdívá “Woodstock pro kapitalisty”, odlišné důvody. 

Tato setkání byla magnetem pro investory z celého světa, kteří toužili načerpat moudrost od dvojice, která se od roku 1965 pyšnila pozoruhodným průměrným ročním výnosem 20 %, což značně převyšovalo průměrný výnos indexu S&P 500 ve výši 10,5 %.

Rozdílní kritici kryptoměn: Během akce pro akcionáře v roce 2021, kterou přenášela společnost Yahoo Finance, Munger vehementně vyjádřil své opovržení vůči bitcoinu a označil jeho úspěch za odporný. 

„Nevítám měnu, která je tak užitečná pro únosce, vyděrače atd. Stejně tak se mi nelíbí šoupání několika dalších miliard a miliard dolarů někomu, kdo právě ze vzduchu vymyslel nový finanční produkt.“

Buffett však během téže akce nabídl opačný pohled. Zdůraznil hodnotu hmotných, produktivních aktiv a ilustroval to na příkladu.

Jak se jejich názory liší: Buffett prohlásil, že by zaplatil 25 miliard dolarů za 1% podíl na veškeré zemědělské půdě nebo bytových domech v USA kvůli jejich schopnosti generovat příjmy z potravin a pronájmu. Naproti tomu ve vlastnictví Bitcoinu neshledal nic přitažlivého.

„Kdyby někdo řekl, za 1% podíl na veškeré zemědělské půdě v USA zaplaťte naší skupině 25 miliard dolarů, tak vám dnes odpoledne vypíšu šek,“ řekl Buffett. „Za 25 miliard dolarů nyní vlastním 1 % zemědělské půdy. Když mi nabídnete 1 % všech bytových domů v zemi a budete chtít dalších 25 miliard dolarů, napíšu vám šek, je to velmi jednoduché“

Když si Munger vyslechl Buffettovu metodu oceňování produktivních aktiv oproti bitcoinu, ozval se: „Já se na to dívám trochu jinak“.

„Tak to ti můžu prodat všechny své bitcoiny, Charlie,“ řekl Buffett.

Munger odpověděl: „Ve svém životě se vyhýbám věcem, které jsou hloupé, špatné nebo kvůli kterým vypadám ve srovnání s někým jiným špatně.“

Munger označil bitcoin za zlo, protože může podkopat americký finanční systém, který považuje za klíčový pro ekonomiku. Tvrdil, že díky bitcoinu se USA jeví jako méně inteligentní země ve srovnání s Čínou, která pod vedením Si Ťin-pchinga bitcoin rozhodně zakázala.

Munger i ve svých 99 letech pokračoval ve své sžíravé kritice kryptoměn, když je na začátku letošního roku během výročního zasedání společnosti Daily Journal Corporation označil za “kryptošmejd”.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*