ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých aktiv

ČEZ se nyní začne zabývat možným vstupem bulharského státu do prodeje svých aktiv společnosti Inercom a prověří únik informací o obchodu.

Bulharská vláda se tak možná zapojí do transakce energetické skupiny ČEZ. O koupi prodaných aktiv však na počátku nejevila zájem. Obě strany zpracují analýzy a požadavek prověří. Smlouva mezi firmami ČEZ a Inercom vyvolala pochybnosti ohledně zdrojů získaných peněz. ČEZ zároveň zjišťuje, jakým způsobem mohly uniknout informace o tomto chystaném obchodu.

Energetická skupina ČEZ

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ dne 23. února a ta v Bulharsku vyvolala pochybnosti. Není jasné, zda je tak malý podnik, jako je Inercom, schopen financovat a řídit tyto strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze k tak velkému nákupu. Aféra ohrozila bulharskou vládu a premiér Bojko Borisov se pak setkal s majitelkou Inercomu Ginkou Varbakovovou. Žádal postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech, kterých se ČEZ v Bulharsku takto zbavuje.

Smlouva

ČEZ si do smlouvy s Inercomem prosadil, že 5 let po podpisu smlouvy nesmí bez souhlasu ČEZ prodat nový vlastník bulharská aktiva. ČEZ se chrání v arbitráži, kterou proti Bulharsku vede. Jedná se o schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem. Případný vstup bulharského státu do odkupu aktiv ČEZ v Bulharsku je problematický a možná se vláda touto cestou nevydá. Premiér Borisov a 2 ministři chtěli převzít celou firmu, ale podle jiných zdrojů nadnesli i variantu získání podílu 34 %. Oficiální verze nyní je, že se žádá nejméně podíl 50 % + 1 akcie. Je zde i nutnost nezbytného stanoviska Bruselu k tomu, zda nejde o nedovolenou podporu poskytovanou státem.

ČEZ prověřuje únik informací o transakci

Energetická skupina ČEZ také provádí interní vyšetřování případného úniku informací o prodeji bulharských aktiv. Únik by mohl poškodit zájmy ČR, která je většinovým vlastníkem skupiny. ČEZ trvá na tom, že kupce aktiv důkladně prověřil. Důvěrná data o obchodu poskytl podle bulharských médií tamní vládě nakonec člen dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí jménem Ondřej Landa, ten to ale popřel. V bulharských novinách se ale objevila jedna stránka z důvěrného materiálu, který byl projednáván na dozorčí radě. Jde o prodej aktiv v hodnotě několika miliard korun a zároveň mezinárodní arbitráž v objemu několika set milionů eur a únik informací je problém.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*