ČEZ přichází o velké peníze

Už několik měsíců se o tom průběžně píše v novinách a hovoří ve zprávách. A pro elektrárenskou společnost ČEZ to zrovna dobré zprávy nejsou. Její odstávky jaderných elektráren Temelín a Dukovany se neustále prodlužovaly a prodlužují, spuštění se odsouvá. A i když odběratelé to nijak nepociťují, energetický gigant ano – přichází o obrovské peníze a jeho investoři z toho nejsou zrovna nadšení.

Nejdřív přišly problémy s elektrárnou Dukovany. ČEZ oznámil, že provede odstávku třetího bloku této elektrárny, což měla být naprosto běžná akce, nešlo rozhodně o řešení žádných akutních potíží. Odstávka měla trvat do 2. října, ale pracovníkům společnosti se všechny práce podařilo dokončit dříve, proto už nyní elektrárna naplno běží. Což je dobrá zpráva pro akcionáře i vedení společnosti, protože plný provoz znamená větší zisky. Jenže horší situace je u Temelína. Tam se totiž odstávky neustále prodlužují a spuštění bloku se stále odsouvá a odsouvá. Až z toho někteří investoři začínají být lehce nervózní. A mají proč.

Odnese to EBITDA

Začátkem srpna přinesl ČEZ své výsledky hospodaření za druhý kvartál letošního roku. A spolu s nimi oznámil i předběžný výhled na zbytek letošního roku. Podle něj měl EBITDA zisk činit namísto původně plánovaných 60 miliard Kč jen 58 miliard korun. Jenže to se ještě nevědělo, že dva bloky elektrárny Temelín, které byly postupně odstaveny, nebudou spuštěny podle plánu. Druhý blok elektrárny dosud nefunguje, přitom měl od 20. září už běžet. A teď to vypadá, že ho elektrárna spustí nejdříve v půlce října. Což znamená, že EBITDA díky tomu klesne odhadem o nějakých 150 milionů korun a celkový stav na konci roku 2016 může být klidně až o miliardu nižší než ve výhledu. Ještě se neví, co bude dál. ČEZ se ovšem pomalu ale jistě blíží svému „krizovému“ roku 2015, kdy se také prodlužovaly odstávky a klesala produkce i zisk.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*