Česká republika zaznamenala slabý vstup do nového roku, stejně jako Evropa

Růst domácí ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 %. V meziročním vyjádření růst české ekonomiky dosáhl 4,5 %. Tržní očekávání se nenaplnilo na předpokládaný růst o 4,8 %.

V porovnání s posledním kvartálem loňského roku meziroční dynamika výrazně zpomalila z původních 5,5 %. Je to způsobeno i velmi dobrým výkonem ekonomického trhu zaznamenaném na počátku loňského roku. K růstu podle ČSÚ přispěla ve velké míře zejména domácí spotřeba a investice. Naopak zahraniční obchod se na růstu kladné dynamiky nyní vůbec nepodílel. To odpovídá i dalšímu předpokládanému odhadu.

Oblast průmyslu zaznamenala růst

Oblast růstu průmyslové produkce byla v prvním čtvrtletí o něco slabší. Ekonomický růst brzdí kapacitní omezení ekonomiky. I přes tyto výsledky celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 1,7 %. Celkové HDP podpořilo zvyšování přidané hodnoty v oblasti služeb. To naznačují i výsledky statistického úřadu. České domácnosti utrácí své rostoucí mzdy zejména v oblasti služeb.

Výhledy do budoucna

Předpokladem do budoucna je, že by si svou solidní dynamiku měl HDP udržet i v dalším období a průběhu celého letošního roku. Nedostatečná kapacita celkové ekonomiky do budoucna podpoří investiční aktivitu, Naopak zvýšený nárůst mezd se více projeví v oblasti soukromé spotřeby. Obojí se pak projeví na horší bilanci zahraničního obchodu, což letošní růst HDP nijak nepodpoří. Předpoklad na dynamiku HDP je podle analytiků 3,8 %.

Regionální HDP

Českému hospodářství se i tak na počátku letošního roku dařilo. Ekonomika vzrostla díky vyšší spotřebě domácností i dalšímu růstu investic. Meziroční dynamika HDP možná zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně. Dobrá čísla v oblasti HDP by měla nastat v ostatních zemích středoevropského regionu. Především jde o Polsko, kde je očekáván velmi rychlý mezičtvrtletní růst. Současně ale zřejmě meziročně i polská ekonomika zpomalí zejména díky efektu vysoké statistické základny.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*