Česká pošta čeká na 3,3 miliardy korun od státu

Česká pošta chystá další změny. Stát jí má příští rok vyplatit dluh ve výši 3,3 miliardy. Čeká se na schválení Evropské komise. Informaci zveřejnil premiér Andrej Babiš.

Stát dluží v současné době České poště 3,3 miliardy korun. Aby je mohl vyplatit, potřebuje souhlas Evropské komise. Po jednání s generálním ředitelem pošty Romanem Knapem to uvedl premiér Andrej Babiš, že by mohla být částka vyplacena v příštím roce. Podle Romana Knapa jde o úhradu tzv. univerzální služby v podobě základních poštovních služeb, které si stát objednává u pošty. Za loňský a letošní rok činí částka asi 1,5 miliardy v každém roce a z minulých let jde o 300 milionů korun.

Česká pošta

Pošta má projít restrukturalizací a modernizací, díky níž se má v roce 2021 dostat zpět do zisku. V loňském roce vykázala miliardovou ztrátu. Podnik chystá snížit počet zaměstnanců až o 7000 do roku 2025. V současné době jich zaměstnává 29 000. Má zavést nové formy obsluhy zákazníků a distribuce. Snížení pracovních míst přichází v reakci na vysokou fluktuaci zaměstnanců, která dosahuje až 25 % ročně.

Prodej majetku

Pošta v příštích třech letech chystá i prodej zbytného majetku, zejména nemovitostí, asi za 2,7 miliardy korun. Výnos chce investovat do nových technologií. Už několik let prodává klášter na Praze 5 a uvažuje také o prodeji centrály v Jindřišské ulici. V rámci restrukturalizace se podnik rozdělí na 3 samostatné divize zajišťující služby pro stát, tedy logistiku, finanční služby a prodej. Každá obchodní jednotka pak bude vést samostatné účetnictví a zodpovědnost manažerů za hospodářské výsledky.

Obslužná místa

Od srpna platí novela poštovního zákona, podle které může pošta požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo 0,5 miliardy. Celkem 3 200 obslužných míst zůstane zachováno. Asi 420 poboček se zaměří na expresní vydávání zásilek, 1 300 poboček nabídne i samoobslužnost. Počítá se, že bude 1 500 partnerských pošt a z toho 600 samoobslužných. Pokud vás napadá, co budou dělat lidé, když se všude propouští a vše se robotizuje, na odpověď si asi budete muset počkat. Tato otázka se zatím nikde neřeší.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*