Česká ekonomika pokračuje i začátkem roku v silném růstu

V České republice je očekáván velmi silný růst ekonomiky mezičtvrtletně o 1 %. Koruna by mohla opět posílit pod hranici 25,50 CZK/EUR.

Očekává se, že německý ZEW index by měl být v květnu stabilizovaný. Očekává se mírný posun směrem dolů. Indikátor se výrazně propadl zejména v měsíci březnu a dubnu. Bylo to důsledkem výprodejů na trzích a rizik pro globální ekonomiku. Důvodem byla i nejistota ohledně nové německé vlády. Výhledově rizika pominou a to by mohlo zajistit lepší ekonomickou výkonnost.

Americký trh

Americkým maloobchodníkům tržby v měsíci dubnu vzrostly o 0,1 % m/m převážně v reakci na nižší zájem zákazníků o nové automobily. Lepší dynamiku vykázaly tržby očištěné o prodeje automobilů a také pohonných hmot. Prodeje v jádrové skupině, používané pro odhad HDP, vzrostly jen o 0,1 %. Ani na začátku dalšího čtvrtletí nedošlo k výraznému oživení americké domácí poptávky. Růst spotřeby v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil na 1,0 % q/q z původních 4,0 % v minulém roce.

Vývoj dolaru

Dolar vůči euru opět i nadále odepisoval své zisky zaznamenané začátkem měsíce. Kurz USD/EUR ovlivnil rychlejší nárůst výnosů v eurozóně. Růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 % q/q a ocitl se lehce pod konsenzem trhu. Za slabším růstem lze spatřovat i nižší dynamiku spotřeby.

Regionální HDP

Českému hospodářství se počátkem letošního roku dařilo, což potvrzují i první odhady HDP. Ekonomika vzrostla přibližně o 1 % q/q zejména díky vyšší spotřebě domácností a dalšímu růstu investic. Meziroční dynamika HDP zřejmě zpomalí. Slušná čísla HDP přijdou i z ostatních zemí středoevropského regionu. Nejlepší výsledky se očekávají především v Polsku. Nastane dle předpokladu rychlý mezičtvrtletní růst, ale meziročně ekonomika zřejmě zpomalí díky.

Koruna vůči euru i dolaru lehce posílila

V posledních týdnech kurz koruny vůči euru dost prudce kolísal. Následně obchodování zklidnilo a oblast trhů neovlivnila žádná zásadní zpráva. Česká měna tak setrvala na úrovni 25,50 CZK/EUR. Zlotý a forint v poslední době mírně oslabily.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*