Česká ekonomika a hranice možností

Bankovní asociace v polední době zhoršila odhad růstu hospodářství a tvrdí, že příští rok spadne pod 3 %. Půjde o 3,3 % z dubnových 3,6 %.

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila v letošním roce odhad růstu české ekonomiky na 3,3 % z dubnových 3,6 %. Hlavní důvod je postupný pokles výkonu ekonomiky. Silnou stránkou ekonomiky jsou investice, spotřeba domácností a vlády. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 % z 2,8 %. Česká ekonomika se podle nich přibližuje hranici svých možností. Bez dalších investic se situace zvyšujícího se nedostatku zaměstnanců nemá kam posunout.

Ekonomika ČR

Významným faktorem ekonomického růstu má být růst soukromé spotřeby, podpořené zejména růstem reálných příjmů domácností a nízkou nezaměstnaností. Vládní spotřeba má letos podle asociace růst rychleji díky komunálním volbám. Veřejné finance mají zůstat v přebytku. České veřejné finance jsou na příjmové straně závislé na vysokých tempech ekonomického růstu. Na výdajové straně je vysoký objem mandatorních výdajů, které v případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů nebude snadné upravovat směrem dolů pro udržení rozpočtové stability.

Inflace

Letos i příští rok by měla zůstat inflace okolo 2 %. Aktuální nárůst cen ropy bude v mírném hladinovém zvýšení a do konce roku 2019 mají být ceny ropy spíše stabilní. Oslabení kurzu koruny z posledního období má být přechodná záležitost. Koruna by měla příští rok mírně posilovat, protože se očekává růst úrokových sazeb ČNB. Základní sazba by měla příští rok stoupnout na průměrných 1,5 %. Naposledy ČNB zvýšila sazby koncem června a základní úroková sazba je na 1 %. Vývoj české ekonomiky může být ohrožen riziky v podobě obchodní války.

Česká národní banka

Česká národní banka letos očekává růst ekonomiky o 3,9 % a příští rok o 3,4 %. Ministerstvo financí v dubnové prognóze počítalo s růstem ekonomiky letos o 3,6 % a příští rok o 3,3 %. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, OECD odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 %. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 %. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos stoupne o 3,7 %. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*