Česká automobilová ekonomika

Česká ekonomika je stále více automobilová a je v růstu úzce spojená s automobilovým průmyslem.

Růst naší české ekonomiky má i nadále úzké spojení s automobilovým průmyslem. Dosavadní výsledky jsou impresivní a podle posledních údajů SAP se dokonce produkce osobních aut a LUV za prvních 5 měsíců o více než 5 % zvýšila na téměř 625 000. Dále se také zvyšuje zastoupení automobilových společností a jejich dodavatelů na produkci celkového průmyslu, exportu a také na HDP. Ten závisí na výkonu asi z 10 %. Automobilky zaznamenávají pokračující expanzi a neustále najímají nové zaměstnance, po kterých je velký hlad. Šlo o 5 % v 1. Q a současně jsou tyto podniky také jedním z nejlépe platících zaměstnavatelů. V letošním roce poměrně rychle narůstají mzdy zaměstnancům v tomto odvětví o 5,9 %.

Tuzemské automobilky

Naše automobilky dokáží balancovat na vlně rostoucí evropské poptávky, která začala v úvodu roku 2013. Po 4 letech prodeje mírně ztrácí na svém tempu, nárůst prodejů ale stále není zanedbatelný. Očekává se, kdy nastane zlom, a jak dlouho ještě bude zejména česká ekonomika, která je nyní druhou nejvíce závislou zemí na výrobě automobilů, na své automobilky spoléhat. Po rekordně dlouhé expanzi se očekává i útlum. Po slabých prodejích v dubnu už to bylo na spadnutí, silná květnová čísla ale potvrdila pouze krátkodobý výkyv spojený zřejmě se svátky.

Pokračující růst poptávky po nových vozech v EU

Jednotlivé národní trhy totiž procházejí různou fází cyklu. Zatím je ten největší německý a zdolává nyní dost překvapivě další rekordy. V závěsu je rostoucí španělský, francouzský a italský trh. Ty mají k historickým maximům zatím ještě dost daleko. Zájem o nový vůz zůstává ve většině velkých zemí stále nadprůměrně silný. Ještě také neskončila obnova flotil u firemních vozů, a proto je zde ještě další prostor k růstu. S narůstajícím nasycením trhu vyhrají v boji trh přeborníci v inovacích. Tady je jasný předpoklad podporovaným elektromobilům. I zde nejsou tuzemští producenti ven ze hry.

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*