Ceny železné rudy mohou klesnout až o 20 procent

Situace na trhu s železnou rudou je stále povážlivá. Čína sice do světa přestala chrlit obrovské množství levné oceli a její produkce se tam snížila, ale spousta těžařů, kteří jsou ve ztrátách, na trh neustále dodává tisíce tun této komodity.

Trh s železnou rudou je stále ještě nasycený a rudy přibývá, i když o ni není takový zájem. Není to přitom jen krátkodobá výjimka, železná ruda po tři předcházející roky klesala na ceně a až letos se drtivý propad zastavil a ceny šly o něco výše. Konkrétně to bylo za prvních šest měsíců roku 2016 o slušných 20 procent. Jenže to může brzy skončit – Austrálie, která je v exportu železné rudy na prvním místě celosvětového žebříčku, totiž očekává, že v příštím roce ceny této komodity opět půjdou rychle dolů, a to také až o 20 procent.

Zlevňuje už nyní

Pokles cen této velmi žádané a v průmyslu potřebné komodity lehce klesá už nyní. Zatímco ještě donedávna se obchodovala za 45 dolarů za tunu, teď je to 44,2 dolaru za toto množství. A analytici australského institutu Department of Industry, Innovation and Science varují, že v příštím roce by se železná ruda měla prodávat průměrně za pouhých 44,8 dolaru za tunu. Přitom původní odhady hovořily o cenách kolem 56 dolarů za tunu.

Situace je zlá

Mnozí doufali, že se situace kolem obchodování s železnou rudou a případně i ocelí konečně vrátí do normálu. Letos už to tak vypadalo, ale jestli se vyplní předpoklady Department of Industry, Innovation and Science, bude situace opět velmi povážlivá. Řada těžařů je už nyní ve značných ztrátách, protože prodávají surovinu za velmi levno, nabídka je velká a poptávka jí nestačí. Pokud by opět zvýšily produkci čínské ocelárny, přicházela by do Evropy a Ameriky zase velmi levná ocel, která by ničila konkurenční západní výrobce. Zkrátka to zatím vypadá na začarovaný kruh, z něhož ještě nikdo nenašel rozumné východisko.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*