Ceny ropy začínají po zavedení ruských sankcí stoupat a Čína stále uvolňuje restrikce

Ropa se odrazila ode dna ve chvíli, kdy v předchozí seanci klesla o více než 3 %, jelikož zavedení sankcí na ruskou námořní ropu zmírnilo obavy z nadměrné nabídky, zatímco uvolnění čínských omezení COVID zlepšilo výhled poptávky.

Futures na ropu Brent se dostaly na 83,06 USD za barel a americká ropa WTI se zvýšila na 77,29 USD.

V pondělí zaznamenaly futures na ropu největší denní pokles za poslední 2 týdny potom, co údaje z amerického sektoru služeb vyvolaly obavy, že FED by mohl pokračovat v agresivním zpřísňování politiky.

Země G7 určily maximální cenu ropy z Ruska na 60 USD za barel s cílem omezení schopnosti Moskvy financovat válku na Ukrajině. Rusko ale informovalo o tom, že pokud by mělo snížit těžbu, tak stejně toto opatření nedodrží.

Cenový strop prosazovaný zeměmi G7 (EU a Austrálie), doplňuje embargo EU na dovoz ropy z Ruska po moři a podobné závazky Spojených států, Kanady, Japonska a Velké Británie.

Když trh přemýšlel nad dopadem sankcí na ruské dodávky, tak sledoval dopravní zácpu ropných tankerů u tureckého pobřeží, která proběhla v pondělí, přičemž Ankara trvala na novém dokladu o pojištění všech plavidel.

Analytici společnosti Rystad Energy uvedli: „Hrozba ztráty pojištění ochrany a odškodnění omezí přístup Ruska na trh s tankery kvůli čemuž dojde ke snížení vývozu ropy na 2,4 milionu barelů denně“.

I nadále hodně měst v Číně uvolňuje omezení související s COVID-19 a vyvolává to optimismus ohledně zvýšené poptávky v zemi, která je největším dovozcem ropy na světě.

Největší světový vývozce ropy, Saúdská Arábie, poklesla se svou lednovou oficiální prodejní cenu vlajkové lodi Arab Light pro asijské odběratele na desetiměsíční minimum.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*