Ceny ropy stoupají. Donald Trump odstoupil od dohody s Íránem.

Severomořský Brent je v současné době nejdražší od roku 2014. Trumpova administrativa trvá na tom, aby se Írán zavázal nevyvíjet jaderné zbraně a dodržoval přísná omezení na výrobu jaderného paliva.

Spojené státy americké se tak chystají obnovit sankce proti Íránu. Íránský prezident Hasan Rúhání v reakci na oznámení Donalda Trumpa řekl, že Írán bude dodržovat jadernou dohodu i když USA odstoupí. Rozhodnutí o Íránu má dopad na ceny rop už teď. Severomořská ropa Brent vystoupila až na cenu 76,75 dolaru za barel, což je nejvyšší cena od listopadu 2014. Americký prezident Donald Trump jasně oznámil, že odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Řekl, že je smlouva neúčinná, protože nezabránila, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Zároveň oznámil, že obnoví sankce proti islámské republice na nejvyšší úrovni.

Jaderná dohoda s Íránem

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová se k tomu vyjádřila, že jaderná dohoda s Íránem funguje a Evropská unie je rozhodnuta ji udržet. Smlouva je podle ní výsledkem diplomacie trvající 12 let a je zásadní pro bezpečnost regionu, Evropy a také celého světa. Francie, Británie a Německo Trumpova oznámení litují, jak uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj tento krok významně ohrozí mezinárodní režim boje proti šíření jaderných zbraní. Francie bude i nadále pracovat na širší dohodě, jenž pokryje íránské jaderné aktivity, balistický program a regionální aktivity.

Odstoupení od jaderné dohody

Odstoupení od jaderné dohody kritizoval i exprezident Barack Obama. Označil Trumpův krok doslova za pomýlený a za velmi vážnou chybu. Smlouvu z roku 2015 totiž dojednávala právě Obamova vláda. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naopak toto rozhodnutí ocenil. Označil Trumpův krok za odvážný a jadernou dohodu šesti mocností s Teheránem za doslova katastrofální. Dohoda nesnížila riziko vypuknutí války, ale právě naopak tento konflikt přiblížila. Neomezila agresivní činy Íránu a naopak je podle něj ještě výrazně zvýšila.

Dohoda z roku 2015

Dohoda byla uzavřena v roce 2015 s nejsilnějšími mocnostmi, kam se počítá i Rusko a Čína. Měla do roku 2025 výměnou za zrušení sankcí proti Teheránu zastavit íránský jaderný program. Donald Trump a jeho poradci ale prohlásili, že Írán dohodu nedodržuje, i když evropští spojenci a inspekce OSN tvrdí opak. Trumpova administrativa trvá na tom, aby se Írán zavázal nevyvíjet jaderné zbraně a současně dodržoval přísná omezení na výrobu jaderného paliva i po roce 2030, i když toto období dosavadní smlouva nepokrývala.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*