Ceny ropy kolísají, obchodníci sledují schůzky G-7 a hodnotí obavy z recese

Ropa se s cenami pohybovala nad 107 dolary za barel, mezitím co investoři pozorovali vývoj na setkání lídrů skupiny OPEC a nad trhem nadále visely obavy z recese, která může ovlivnit poptávku. 

Ropné futures WTI v pátek uzavřely o 3,2% výše, přesto od dubna zaznamenaly první týdenní ztrátu. Podle textu návrhu prohlášení se skupina G-7 zaváže poskytnout Ukrajině neomezenou podporu při její obraně proti Rusku po invazi na konci února. Skupina rovněž zvažuje uvalení cenového stropu na svou ropu.

Ropa míří k prvnímu měsíčnímu poklesu od listopadu kvůli rostoucím obavám ze zpomalení globálního růstu, protože centrální banky zvyšují úrokové sazby v boji proti rostoucí inflaci. Maloobchodní ceny produktů, kterými je například benzín, však neklesají tak rychle jako ropa, důvodem je nedostatek kapacity na výrobu paliv.

Trh s ropou je býčí, i když jej spolu s dalšími komoditami sužují nedávné otřesy. Globální zásoby ropy a paliva zůstávají omezené – což ještě zhoršila ruská invaze na Ukrajinu – a termínové kontrakty signalizují omezenou nabídku.

Podle těch, kteří jsou s touto záležitostí obeznámeni, probíhají mezi vůdci a představiteli G-7 diskuse o snížení cen ruské ropy a zatím nebylo dosaženo žádné dohody. Případný mechanismus by podle nich fungoval na základě pojištění a omezení dopravy.

Spojené státy a Írán obnoví jednání o obnovení jaderné dohody v „nadcházejících dnech“, řekli v sobotu na tiskové konferenci v Teheránu ministr zahraničí Evropské unie Josep Borrell a jeho íránský protějšek. Jednání budou nepřímá, EU bude působit jako prostředník a budou se konat v jedné ze zemí Perského zálivu, citovala íránská média Borrellu později toho dne.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*