Ceny ropy a zlata ovlivněny strachem z bankovní krize

Futures na americkou ropu WTI se dostaly k 70 USD za barel poté, co uzavřely minulý týden o skoro 4 % výše. Kvůli tomu, že bankovní turbulence vyvolávají strach z recese, americké úřady přemýšlí o rozšíření nouzového úvěrového nástroje, což je teď jedna z několika možností.

Ropa je stále na cestě k největší ztrátě v 1. čtvrtletí od roku 2020, jelikož výhled je ovlivněn potenciální recesí v USA, stávkami ve Francii a odolnou produkcí Ruska. Propad pravděpodobně ještě není u konce, jelikož z prognózy společnosti JPMorgan Chase & Co. je vidět, že by se mohla cena ropy Brent v blízké době dostat přes hranici 60 USD za barel.

Priyanka Sachdeva, analytička ze společnosti Phillip Nova Pte Ltd. sídlící v Singapuru, řekla: „Trhy se pořád řídí makroekonomickým překážkami. Platí pro ně: „žádná zpráva – dobrá zpráva“.

V tomto týdnu budou investoři sledovat komentáře několika představitelů FEDu, ale také klíčový ukazatel inflace v USA s cílem zjištění směru, kterým se bude ubírat měnová politika v rámci největšího cyklu zpřísňování měnové politiky za poslední generaci.

Ve Francii oznámila společnost Exxon Mobil Corp., že v sobotu začne s uzavíráním své rafinérie Gravenchon představující 20 % rafinérské kapacity země kvůli nedostatku dodávek ropy vzniklých v důsledku pokračujících protestů. Zasáhlo to producenty, jako je Nigérie, kde se ½ dodávek ropy z dubna neprodala.

Ceny zlata padají z hodnoty 2 000 USD, bankovní krize se dostává do centra pozornosti

V pondělí došlo k ustoupení cen zlata, jelikož obchodníci po silné sérii zisků uzavřeli zisky, ale stále se držely blízko klíčových úrovní dosažených minulý týden.

Minulý týden se zvýšily ceny kovů na hodnoty přes 2 000 USD v souvislosti se strachem z dalšího pádu domina mezi americkými a evropskými bankami, přičemž zlato překonává jako bezpečné aktivum dolar.

Na začátku týdne zaznamenalo zlato vybírání zisků a dostalo se pod tlak lehkého oživení dolaru poté, co někteří představitelé FEDu uvedli, že by mohla banka zvýšit úrokové sazby minimálně dvakrát ještě.

Američtí a evropští představitelé varovali o víkendu, že bankovní sektor je velmi důkladně sledován kvůli jakýmkoli známkám možné úvěrové krize. Nejnovějším zdrojem strachu na trhu byla Deutsche Bank AG, jejíž akcie se minulý týden velmi snížily poté, co náklady na pojištění dluhu banky proti případnému selhání vystřelily na skoro 5letá maxima.

Neel Kashkari, prezident FEDu v Minneapolisu, řekl, že je ještě moc brzy na to, aby se dalo odhadnout, co způsobí bankovní ekonomice, nebo jak by mohla ovlivnit rozhodování o úrokových sazbách.

Luis de Guindos, viceprezident Evropské centrální banky, ale varoval, že bankovní krize bude mít nejspíš za následek nižší růst a inflaci. Banka doteď prohlašovala, že v utahování měnové politiky bude pokračovat.

Zlato a další drahé kovy během posledních 3 týdnů stoupaly, jelikož strach z bankovní krize zvýšil sázky na menší zpřísnění politiky v tomto roce. FED sice minulý týden podle předpokladů zvýšil úrokové sazby, ale zároveň naznačil, že vrchol úrokových sazeb je na blízku.

Zlato zůstane nejspíš zůstane v nadcházejících dnech podpořeno pokračujícím strachem z bankovní krize.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*