Ceny plynu rostou kvůli vysokým teplotám

Zásoby plynu jsou v USA mnohem nižší, než tomu v letním období bývá. Zatímco v předchozích letech bylo v zásobnících během letní sezóny zhruba 55 miliard kubických stop, nyní je to pouhých 22 miliard kupických stop plynu. Důvod je přitom zřejmý.

I když to leckoho na první pohled nemusí napadnout, na vině jsou vysoké letní teploty. Rtuť teploměrů se šplahá ke tropickým třiceti až čtyřiceti stupňům Celsia a nespočet domácností i firem tak zapíná klimatizace mnohem častěji než jindy. Ty sice na plyn nefungují, ale fungují na elektřinu. A jelikož plynové elektrárny v USA musejí pokrývat vyšší spotřebu Američanů, jsou nucené proud vyrábět ve větším množství. Jako palivo používají právě plyn, protože je levnější než uhlí. A tak se není čemu divit, že v návaznosti na tuto situaci ceny plynu stoupají. Od okamžiku, kdy plyn letos dosáhl svých minim, jeho cena vzrostla už bezmála o 40 procent – a roste dál.

Nižší produkce

Na zvyšování cen této komodity má jistě vliv i to, že v nedávném období klesla její produkce. Ceny plynu totiž ještě nedávno byly poměrně nízko, a tak se leckterým těžařům už nevyplatilo plyn těžit, proto výrazně snížili svou produkci. I proto jsou pylnové zásobníky zatím prázdnější než jindy a od dubna do srpna se vytěžilo „jen“ 859 miliard kubických stop. V předchozích letech to přitom v tomtéž období bylo skoro 1 330 miliard kubických stop.

Dá se očekávat, že těžba zase vzroste, ale ještě nějaký čas to bude trvat, protože těžaři na pohyby cen této komodity vždy reagují s jistým zpožděním, a tak jejich obor zatím rostoucí ceny plynu neovlivnily. S příchodem podzimu a chladnějších dnů se podle všeho situace ale vrátí zase do normálu a ceny, poptávka i produkce se ustálí.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*