Cena ropy roste

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Rijád a Moskva nyní sníží těžbu. Rusko to však popírá. Cena ropy v reakci na jeho vyjádření i nadále roste.

Ceny ropy se v současné době prudce zvyšují. Přechodně se zvedla jejich cena více než o 30 %. Očekává se, že ceny budou vykazovat nejprudší jednodenní nárůsty v naší historii. Cena ropy stoupá i v reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie velmi brzy oznámí, že se opravdu dohodly na snížení těžby. Moskva ovšem takový vývoj popřela a nepotvrdila.

Vyjádření Donalda Trumpa

Ve vyjádření Donalda Trumpa na Twitteru zaznělo, že se saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán a ruský prezident Vladimir Putin již dohodli na snížení ropné těžby dokonce o 10 milionů barelů denně a dodal, že půjde možná i o výrazně větší množství. Ve svém tweetu uvedl, že měl rozhovor se svým přítelem, korunním princem Muhammadem bin Salmánem a že je snížení těžby skvělou zprávou pro ropný a plynárenský průmysl. Časový rámec, kdy by mělo ke snížení ropné těžby dojít, ale prezident nesdělil. Jeho vyjádření ale brzy na to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zcela odmítl. Agentuře Interfax sdělil, že vůbec žádný rozhovor s korunním princem neproběhl. Tuto zprávu tedy popřel.

Americká lehká ropa WTI a severomořská ropa Brent

Cena americké lehké ropy WTI vzrostla na 23,5 % a dostala se na 25,08 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent ve stejné době zvedla svou cenu o 17,5 % na 29,07 dolaru za barel. Oba druhy ropy na krátkou dobu stouply i o 33 %.

Cena ropy

Růst ceny ropy povzbudilo i oznámení zveřejněné v saúdskoarabských státních médiích, že Rijád nyní svolává nouzové setkání ropných producentů, kde by se měla vést debata o současných turbulencích zaznamenávaných na ropném trhu. Rijád a Moskva aktuálně vedou velmi drsnou cenovou válku o podíl na trhu. Proti vyšším ziskům ropy neustále působí obavy z šíření pandemie koronaviru. Nejistota ovlivňuje poptávku po ropě a zpráva o růstu nezaměstnanosti ve Spojených státech vyvolala další paniku na trzích. V minulém týdnu zažádalo o podporu v nezaměstnanosti 6,65 milionu lidí, což je dvojnásobek počtu z předchozího týdne a zcela nový rekord.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*