Cena ropy klesla o více než 30 %

Cena ropy klesla o více než 30 %. To je největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Nepodařilo se uzavřít dohodu o snížení těžby ropy.

Cena ropy v na světových trzích klesla o 30 %. Severomořská ropa Brent se prodává přibližně za 32 dolarů za barel. To je největší propad zaznamenaný od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny nabraly volný pád ve chvíli, kdy Saúdská Arábie oznámila, že svým odběratelům sníží cenu a současně výrazně zvýší těžbu ropy.

Tento krok Rijádu nyní obchodníci na trzích vnímají jako začátek cenové války. Navíc kartel OPEC, jehož hlavním členem je právě Saúdská Arábie, na páteční schůzce ve Vídni nepřesvědčil Rusko, aby přistoupilo na koordinované snížení těžby ropy.

Cena ropy

Cena ropy Brent dokonce zaznamenala pokles až o 34 % a cena se pohybovala kolem 28 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate – WTI se propadla až na 25 dolarů za barel. I když se oběma typům této suroviny podařilo z minima zase mírně vystoupat nahoru, i nadále vykazují téměř rekordní ztráty.

OPEC+

Cílem páteční schůzky skupiny OPEC+, což jsou členové OPEC a jejich spojenci, byla dohoda o dalším koordinovaném snížení těžby v reakci na klesající poptávku po této surovině. Poptávka se snížila díky hospodářskému útlumu, zaznamenaném po celém světě na konci loňského roku. Na to navázaly potíže se šířícím se koronavirem. Po rozhodnutí Saúdské Arábie opět zvýšit těžbu a zahájit cenovou válku, se na trh dostane další ropa, o kterou ale dle předpokladu nebude zájem.

V Rijádu byli zadrženi 3 členy královské rodiny Saúdů

V Saúdské Arábii byli také zadrženi 3 vysoce postavení členové vládnoucí královské rodiny Saúdů. Jmenovitě mladší bratr krále Salmána princ Ahmad bin Abdal Azíz, králův synovec Muhammad bin Najíf Saúd a jeho nevlastní bratr Naváf bin Najíf. Oznámení vydala agentura Reuters a odvolala se na dobře informované zdroje. Zadržení údajně plánovali puč a nyní se nacházejí na neznámém místě. Podle zdrojů byli zadržení princové obviněni z velezrady.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*