Cena pohonných hmot roste v rámci zneužívání krize

Cena benzinu se v ČR zatím téměř nemění, za to nafta už zdražila, poprvé od konce května tohoto roku. Analytici poukazují na zneužívání krize.

Z údajů společnosti CCS vyplývá, že se ceny pohonných hmot pohnuly směrem nahoru. Nejprodávanější je benzin Natural 95, jehož cena se průměrně v tomto období pohybuje na 32,50 koruny za litr, což je jen o 2 haléře dráž více než před týdnem. Průměrná cena nafty se ve stejném období zvýšila o 17 haléřů na částku 31,86 koruny za litr.

Současné ceny benzínu a nafty

Nejdražší benzin je na Vysočině, kde stojí v průměru 32,87 korun za litr, v Praze je to 32,86 korun za litr. V Praze je i nejdražší nafta a prodává se v průměru za 32,38 koruny za litr. Nejlevnější paliva jsou v Jihočeském kraji, kde je benzin v průměru 32 korun za litr a diesel na 31,32 koruny za litr.

Pohonné hmoty

Podle předpokladu analytiků se pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží o pár desítek haléřů. Vyšší cenu zaznamenáme především u nafty. Důvodem mají být podle prodejců pohonných hmot víkendové útoky na ropný areál Abkajk v Saúdské Arábii. Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka by mohla cena ropy po obnovení dodávek klesnout na původní úroveň. V současnosti je ropa dražší kvůli rizikové přirážce. Investorům zatím není známo, jak se situace na Blízkém východě bude vyvíjet, proto dané riziko trhy oceňují přirážkou ve výši 5 dolarů za barel.

Ceny pohonných hmot u nás

Čeští prodejci pohonných hmot se podle mnohých analytiků snaží současné situace využít a navyšují své marže. Vzhledem k zásobám by se konflikt v Saúdské Arábii neměl v koncových cenách ropy vůbec projevit. Podobná situace už nedávno nastala během dovozu znečištěné ropy z Ruska, kdy také nebyly mnoho pádných důvodů ke zdražování paliv, ale přesto jsme na čerpacích stanicích zvýšení zaznamenali.

Vývoj cen pohonných paliv

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy se v příštím týdnu zdraží benzin o 10 až 15 haléřů za litr a nafta o 25 až 30 haléřů. Důvodem k vyššímu zdražení nafty je zejména zimní motoristická sezona. Rafinérie se přeorientovávají na produkci zimní nebo arktické varianty nafty, která je v mrazech mnohem odolnější, ale je i dražší.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*