Cena mědi letos dosáhne rekordní úrovně

Podle společnosti Trafigura, největšího soukromého obchodníka s kovy na světě, ceny mědi letos prudce vzrostou na rekordní maximum – čínská poptávka totiž riskuje vyčerpání již tak nízkých zásob.

V posledních týdnech globální zásoby mědi, která se používá v mnoha odvětvích, od napájecích kabelů, elektromobilů až po budovy, výrazně klesly. Jde o nejnižší úroveň od roku 2008, což by ponechalo jen malou rezervu pro Čínu, pokud bude poptávka nadále růst.

Po prudkém poklesu během ruské invazi na Ukrajinu se investoři obávali, že prudce rostoucí ceny energie naruší poptávku po kovech. Navzdory poklesu se měď po třech měsících obchodovala za 9 000 USD za tunu, což byl 30 % zisk.

Spolupředseda oddělení kovů a minerálů společnosti Trafigura, Kostas Bintas, řekl na FT Commodity Global Summit, že by ceny mědi mohly v příštích 12 měsících překonat rekordní úroveň z března 2022, která činila 10 845 USD a dosáhnout tak i na 12 000 USD za tunu.

Měď je letos nejúspěšnějším průmyslovým kovem

Měď letos posílila o 6 % a stala se tak nejvýkonnějším průmyslovým kovem. Oproti tomu, ostatní kovy jako je zinek a nikl, klesly kvůli oslabení finančního trhu.

Společnost Goldman Sachs se obává, že dojdou zásoby mědi do třetího čtvrtletí tohoto roku, pokud bude poptávka v Číně stejně silná jako v únoru. Čínská poptávka po mědi totiž vzrostla minulý měsíc o 13 %. Podle očekávání, by měď mohla v blízké budoucnosti dosáhnout 10 500 USD za tunu, do roku 2025 pravděpodobně i 15 000 USD.

Podle Jeffreyho Currieho, vedoucího výzkumu komodit Goldman Sachs, jsou budoucí vyhlídky kovu velmi příznivé. Porovnává to k ropě Brent v roce 2000, kdy z 20 USD vzrostla její cena na 150 USD za barel díky 5 % rozdílu mezi nabídkou a poptávkou.

Pokud bude současný trend pokračovat, světové zásoby mědi se vyčerpají do srpna

Měď je pro dekarbonizaci zásadní, protože nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie vyžaduje obrovské množství mědi k distribuci elektřiny na delší vzdálenosti z větrných a solárních elektráren do domácností a továren.

Poptávka po mědi se také rychle zvýšila kvůli průmyslové politice čisté energie v USA a Evropě, která spoléhá na elektrifikaci, uvedli analytici zabývající se kovy.

Vedoucí těžařských společností uvedli, že je stále obtížnější zvýšit dodávky mědi kvůli nedostatečným zásobám. Roberta Friedlanda, těžařského miliardáře, tvrdí, že důl Kamoa-Kakula v Demokratické republice Kongo dodá koncem příštího roku až 700 000 tun mědi. Vzhledem k tomu, že společnosti S&P Global odhaduje roční spotřebu mědi na 40 milionů tun v roce 2030, podle Friendlanda průmysl směřuje ke ztroskotání.

Kvůli nedostatku zásob může dojít ke kolísání cen komodit a náhlému nárůstu cen. Výrobci a obchodníci se v důsledku vyčerpání zásob mohou setkat s problémy při hledání dostatečného množství hotovosti na pokrytí požadavků na marži a zabránění likviditní krizi.

Podle největší světové těžařské společnosti BHP, nové dodávky z Peru, Chile a Demokratické republiky Kongo udrží trh v přebytku na další dva až tři roky. Generální ředitel Sucden Financial Marc Bailey s tímto tvrzením souhlasil a uvedl, že letos očekává obnovu zásob mědi, protože v Číně byla zrušena blokáda.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*