Cena ETH může dosáhnout 2 000 USD

Korelace ETH s technologickými akciemi, jeho rostoucí celková uzamčená hodnota a deflační ekonomika tokenu naznačují, že cesta k 2 000 USD je v dohledu.

Cena etheru dosáhla 10. března 1 400 USD, což se ukázalo jako výhodná koupě, protože kryptoměna do 21. března posílila o 27,1 %. Tři důvody, které podpořily růst ceny, včetně korelace s technologickými akciemi, její rostoucí celková hodnota uzamčená a deflační ekonomie tokenu, však naznačují, že cesta k 2 000 USD je již stanovena. 

Pro pokles ceny etheru o 19,4 % za posledních šest měsíců existuje řada vysvětlení. Upgrade hard forku Etherea v Šanghaji byl odložen z března na začátek dubna a po Šanghaji zahrnuje plán Etherea aktualizace Surge, Verge, Purge a Splurge. Ve skutečnosti platí, že čím déle tyto mezikroky k dosažení škálovatelnosti trvají, tím větší je pravděpodobnost, že konkurenční sítě prokáží účinnost a případně si vytvoří konkurenční výhodu.

Další potenciálně znepokojivou otázkou v myslích investorů je reálná možnost dopadu na cenu, až budou validátoři konečně schopni odblokovat své vklady 32 ETH po dokončení hard forku Shapella. I když nelze předpovědět, kolik z 16 milionů ETH, které jsou v současné době vsazeny na řetězci Beacon, bude prodáno na trhu. Existuje pádný argument ve prospěch přechodu na likvidní stakingové platformy, protože mohou využívat likvidní stakingové deriváty na jiných decentralizovaných finančních sítích, aniž by obětovali svůj výnos ze stakingu.

Obchodníci by mohli vytvořit narativ založený na regulatorní nejistotě, zejména po prohlášení předsedy americké Komise pro cenné papíry (SEC) Garyho Genslera ze září 2022, že kryptoměny proof-of-stake by mohly podléhat zákonům o cenných papírech. V únoru 2023 dosáhla SEC dohody, která donutila kryptoměnovou burzu Kraken přestat nabízet služby sázení kryptoměn klientům se sídlem v USA, a burza rovněž zaplatila 30 milionů dolarů jako odškodnění.

Korelace versus technologické společnosti zaměřené na aplikace

Aby obchodníci pochopili, proč ether posílil o 15 % za méně než tři dny poté, co se 10. března krátce obchodoval pod 1 400 USD, musí přejít od analýzy založené na ceně ke srovnání tržní kapitalizace. Dne 10. března uzavřela tržní kapitalizace Etherea na hodnotě 175 miliard USD.

Společnosti Oracle, SAP a Salesforce jsou Ethereu podobné v tom, že jejich software umožňuje uživatelům přístup ke sdíleným výpočetním zdrojům. To je v protikladu k výrobcům čipů Nvidia a TSMC, poskytovatelům infrastruktury Microsoft a Oracle a technologickým společnostem Apple a Cisco, které se do značné míry spoléhají na zařízení.

Tržní kapitalizace společností Oracle, Salesforce a SAP je srovnatelná s tržní kapitalizací Etheru a činí 233, 188 a 149 miliard dolarů. Centralizovaná a decentralizovaná řešení nakonec umožňují podnikům integrovat jejich proprietární software tak, aby všechny třetí strany a příslušná oddělení mohly konzultovat, zpracovávat, sdílet a ukládat data.

Vzhledem k údajům za posledních šest měsíců si cena etheru vedla podobně jako tyto společnosti. Pokles pod 1 400 USD z 10. března byl nelogický, pokud korelace mezi technologickými akciemi zaměřenými na aplikace a cenou Etheru zůstává v platnosti.

Celková hodnota ETH je uzamčena na 30 miliardách dolarů

Celková uzamčená hodnota (TVL) sítě Ethereum činila 24. listopadu 2022 24 miliard dolarů a do 21. března 2023 se zvýšila o 30 % na 30 miliard dolarů. Pokud tedy cenu neovlivňují žádné další faktory, lze během tohoto půlročního období očekávat 30% nárůst ceny. Až na to, že 10. března tomu tak nebylo, když se Ether obchodoval za 1 400 USD, což představovalo pouhý 8% nárůst oproti šesti měsícům předtím a svědčilo o nesouladu mezi hodnotou uloženou v inteligentních kontraktech sítě a cenou ETH.

Tento 22% rozdíl mezi 30% nárůstem TVL a 8% nárůstem ceny ETH naznačoval, že skutečná hodnota Etheru by se měla blížit 1 700 USD, což je úroveň, které bylo dosaženo o tři dny později, 13. března 2023. Tento jednoduchý model nezahrnuje řadu proměnných, které ovlivňují nabídku a poptávku a výslednou cenovou hladinu, ale na základě historických údajů poskytuje určitý údaj.

Deflační mechanismus éteru je v plné síle

Dne 10. listopadu 2021 činila cena etheru 4 869 USD, což je pro tuto kryptoměnu rekordní hodnota. Od té doby se však hodně změnilo, včetně spálení 3 016 607 ETH prostřednictvím návrhu na vylepšení Etherea 1559. To se rovná dodatečné kapitalizaci ve výši 5,4 miliardy dolarů, která by jinak vznikla, čímž se zvýšila nabídka a omezilo se posilování ceny.

V současné době se lídr trhu Bitcoin obchoduje o 59 % níže než na svém historickém maximu 69 000 USD. To nutně neznamená, že by Ether měl snížit rozdíl oproti Bitcoinu, ale ukazuje to, jak je ETH v současné době diskontován na úrovni 1 780 USD. Deflační standard dláždí Etheru cestu k tomu, aby byl vnímán jako vzácné digitální aktivum, což je obzvláště slibné v období inflace v globální ekonomice.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*