Celosvětový prodej počítačů již 12 čtvrtletí za sebou klesá

Elektronika hýbe světem a technologie jsou na vzestupu, přesto prodej PC klesá již 12 Q za sebou.

Všechny, co fandí elektronice, počítačům a novým technologiím možná tento vývoj dost překvapí. Celosvětový prodej počítačů ve třetím čtvrtletí opět pokračoval i nadále v poklesu a snížil se již 12. čtvrtletí za sebou. Nejvíce k tomu asi přispěl zejména propad ve Spojených státech amerických, jak také uvedla výzkumná společnost Gartner. Celkem bylo totiž ve třetím čtvrtletí dodáno na světový trh 67 milionů počítačů, což je o 3,6 % méně, než tomu bylo ve stejném období před rokem.

Prodej počítačů ve světě

Prodej počítačů v Japonsku, Latinské Americe, na Blízkém východě, v Africe a také v Evropě vykázal v současné době známky stabilizace. Prodej v Americe se ale aktuálně dost propadl a celkový propad činil mínus 10,3 %. Celkově se tedy prodalo 14,7 milionu kusů a tento pokles zaznamenal již v pořadí čtvrté čtvrtletí v řadě za sebou. Slabší prodej byl zaznamenán v souvislosti s návratem do škol a byl tak další známkou toho, že tradičním hlavním pohonem v oblasti spotřebitelské poptávky už počítače nejsou a tato poptávka není již tak efektivní.

Nedostatek součástek

Podnikatelská poptávka po počítačích je v USA sice stabilní, ale tato poptávka by v nejbližší době mohla klesnout zejména mezi malými a středně velkými podniky hlavně kvůli současnému zvýšení cen způsobenému nedostatkem součástek. Výrobci se totiž potýkají zejména s nedostatkem čipů DRAM, což následně zvyšuje ceny součástek a má to celkový dopad na dodávky počítačů.

Giganti na trhu

Mezi velkými výrobci počítačů se podařilo vykázat svůj růst pouze ve firmě HP. Prodej této společnosti se zvýšil o 4,4% až na 14,95 milionu kusů. Také se zvýšil zájem o počítače HP již v pořadí páté čtvrtletí a podíl této firmy na trhu činí 21,8 %. Čínské firmě Lenovo naopak poklesl prodej o 1,5 % až na 14,36 milionu a tím pak její podíl na trhu činil 21,4 %. Dodávky počítačů Mac firmy Apple se v současné době také snížily o 5,6 % až na 4,6 milionu. Podíl této společnosti na trhu se oproti loňskému třetímu čtvrtletí snížil o 0,1 procentního bodu na 6,9 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*