Cardano vs. Solana: Která investice je pro příští býčí trh lepší?

Cardano a Solana jsou v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) a tokenů NFT konkurenty, jelikož oba blockchainy nabízejí možnost smart kontraktů, které umožňují vytváření těchto aktiv. 

 

Obě jejich nativní kryptoměny – ADA a SOL, dostaly v období medvědího trhu značně zabrat. Kryptotrh však opět začal zaznamenávat vzestup a znovu se objevila otázka, která z kryptoměn je lepší investicí. 

 

Cardano vs. Solana v DeFi a NFT

Přestože je Cardano starší, Solana v oblasti DeFi a NFT rychle překonala svůj růst, protože jako první nabídla kompatibilitu s inteligentními smlouvami. V tuto chvíli Solana dohání sítě, jako je Ethereum a Solana, vzhledem k tomu, že oba tyto blockchainy měly zavedenou komunitu již předtím, než Cardano v září 2021 debutovalo s funkcemi chytrých smluv.

 

Na svém vrcholu přesáhla celková zablokovaná hodnota (TVL) SOL 10 miliard dolarů, zatímco ADA dosáhla vrcholu 326 milionů dolarů. Solana je také druhou největší sítí pro NFT za Ethereem, díky němuž trh s NFT Magic Eden nadále soupeří o podíl na trhu s nechvalně známou OpenSea.

 

Solana však byla úzce spojována s FTX a Alameda, které v roce 2022 explodovaly. To negativně ovlivnilo sentiment kolem sítě, což způsobilo, že její objem obchodů s TVL a NFT současně poklesl.

 

Aktuálně se TVL Solany nachází na úrovni 240 milionů dolarů, zatímco Cardano se podle DeFiLlama nachází na 117 milionech dolarů. Tím se obě sítě dostávají do výrazně těsných mezí, což i nadále snižuje rozdíl mezi nimi z hlediska výkonnosti.

 

Cena SOL vs. cena ADA

Jak jsme již uvedli, krach FTX a Alameda Research měl na Solanu velký dopad a srazil její cenu z úrovně nad 34 dolary na jednocifernou úroveň, než se díky oživení trhu začátkem roku 2023 dostala zpět na úroveň 25 dolarů a poté klesla na 19 dolarů.

 

Pokud jde o výkonnost ceny za poslední rok a o to, jak dobře si obě kryptoměny vedou ve srovnání se svými historicky nejvyššími hodnotami, Cardano se jeví jako lepší varianta. 

 

Údaje společnosti Messari ukazují, že tam, kde SOL klesla o 92,44 % ze své ceny 259 dolarů ATH, ADA klesla o 89,42 % ze své ceny 3,10 dolarů ATH.

 

Na druhou stranu však obě krypto aktiva dosáhla svého minima ve stejný den letošního roku, tedy 7. ledna. Zatímco však ADA od svého minima cyklu vzrostla pouze o 37,32 %, SOL od stejného dne vzrostla o více než 98 %. To poukazuje na vyšší zájem o Solanu, který pomáhá její hodnotu zvyšovat ve srovnání s ADA mnohem rychleji.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*