Cardano a problém SEC: jak by CIP-1694 mohl poskytnout řešení?

* Komise pro cenné papíry a burzy označila Cardano za neregistrovaný cenný papír. 

* Tvrzení SEC vyvolalo tlak na burzy, aby Cardano vyřadily z obchodování. 

* Obavy SEC by mohl vyřešit návrh týkající se Cardana. 

Klasifikace Cardana a dalších nově vznikajících tokenů jako neregistrovaných cenných papírů, kterou provedla americká Komise pro cenné papíry (SEC) ve svém vysoce prestižním případu proti Binance, vyvolala šok v celém kryptografickém průmyslu a zanechala jej zahalený pochybnostmi a nejistotou. 

Rozhodnutí regulátora vyvolalo velký tlak na burzy, aby tokeny buď stáhly z burzy, nebo čelily trestnímu stíhání. Některé platformy, jako například Robinhood, již podnikly kroky k vyřazení tokenů z burzy a další burzy je budou pravděpodobně následovat. 

Osud Cardana v USA visí na vlásku, jeho nadcházející aktualizace CIP-1694 by mohla obavy SEC vyřešit transformací řetězce proof-of-stake (POS) na protokol, který je v souladu s regulačními požadavky SEC. 

Problém SEC s Cardano

Ve svém případu proti Binance SEC uvedla několik tvrzení o Cardano a tvrdí, že se jedná o neregistrovaný cenný papír. Podle společnosti IOHK, která stojí za společností Cardano, však byla tato tvrzení založena na faktických nepřesnostech. 

Jedním z klíčových tvrzení SEC bylo, že tři zakládající subjekty Cardano, IOHK, Cardano Foundation a Emurgo, vlastní protokol, což naznačuje, že POS řetězec postrádá decentralizaci. Pozoruhodné je, že regulátor příhodně opomněl závazek sítě k decentralizaci a vynechal zásadní informace. 

Komise pro cenné papíry a burzy ve své stížnosti neuznala přípravu Cardano na jeho poslední vývojovou fázi, Voltaire. V této fázi Cardano usnadní převod kontroly z IOHK na komunitu, čímž se síť stane skutečně decentralizovanou. Aby byl tento přechod možný, musí síť implementovat CIP-1694. 

CIP-1694 bude hrát klíčovou roli na cestě Cardana ke skutečné decentralizaci a potenciálně vyřeší obavy SEC ohledně vlastnictví protokolu. 

Co je CIP-1694?

CIP-1694 je přelomová revize infrastruktury správy řetězce Cardano, která má být začleněna do nadcházející aktualizace Voltaire. Cílem protokolu je přetvořit ekosystém Cardano na vládu tím, že umožní držitelům Cardano ADA předkládat řídicí akce nebo hlasování na řetězci. 

Návrh také zavede ústavní výbory, zástupce delegací a provozovatele stake poolů, kteří budou ratifikovat uživateli předložené akce governance. 

Díky CIP-1694 mohou uživatelé navrhnout sedm akcí správy. Patří mezi ně návrh na vyslovení nedůvěry, nový ústavní výbor a kvorum, aktualizace ústavy, hard-fork, parametry protokolu a pokladna.

Návrh CIP-1694 pomůže Cardanu stát se prvním decentralizovaným blockchainovým protokolem řízeným a spravovaným svou komunitou. Vývojový tým na protokolu značně pokročil a očekává jeho brzké nasazení.

Jaký je současný stav CIP-1694?

Cardano nedávno provedlo experiment s hlasováním na řetězci, který umožnil nahlédnout do budoucích událostí v oblasti správy a vytvořil precedens pro to, čím by se Cardano mohlo stát, až bude skutečně decentralizované. V testovacím hlasování uživatelé vsadili více než 10,85 miliardy ADA neboli přibližně 4,1 miliardy USD, aby hlasovali pro podporu preferované akce návrhu.

Kromě experimentů s Cardanem se zakladatel Charles Hoskinson podělil o to, že vývojový tým postupuje „oslnivou rychlostí“, aby dokončil CIP-1694. Souběžně s tím tým také pořádá řadu workshopů po celém světě, do kterých zapojuje svou živou komunitu a vybavuje ji hlubším porozuměním CIP-1694. 

Hoskinson ujistil, že jakmile bude CIP-1694 po komunitním hlasování a hard forku spuštěn, stane se síť „decentralizovanější než všechny kryptoměny“, včetně konkurenčních Bitcoinů a Etherea. Zakladatel dodal, že tento úspěch poslouží jako hlasitý „budíček“ maximalistům Bitcoinu a dalším, kteří odmítli výzkumně orientovaný přístup Cardana jako pouhé „akademické plýtvání“. 

* Společnost Binance obvinění SEC popřela a hodlá se důrazně bránit u soudu.

* Nadace Cardano vyvrátila všechna obvinění SEC. 

* Zakladatel společnosti Cardano Charles Hoskinson se domnívá, že kroky SEC proti Binance jsou motivovány skrytou agendou. 

* Bílý dům ve své nedávné studii vysvětlil, že kryptoměny nemají žádnou fundamentální hodnotu.

Proč na tom záleží

Cardano je sedmý největší token podle tržní kapitalizace a třetí největší blockchainový ekosystém. Opatření Komise pro cenné papíry a burzy by mohla mít na tak vlivný a velký token, jako je Cardano, zničující dopad. Návrh CIP-1694 společnosti Cardano může potenciálně řešit obavy SEC týkající se sítě.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*