Byznys Jamieho Olivera se topí v dluzích.

Kvůli drahým nájmům a údajně i brexitu musí zavřít 12 restaurací. Síť italských restaurací světoznámého kuchaře Jamieho Olivera prý bojuje v Británii o přežití.

Jde o nafouknutou bublinu. Brexit nemá ani z daleka takový dopad, jak se plánovalo a vše se na něj shazuje. Vývoj trhů jasně ukazuje na fakt, že se nic tak neblahého neděje a žádné propady na burzách nenastaly. Italské restaurace známého šéfkuchaře Jamieho Olivera sice prodělávají a dluží desítky milionů liber, svádět to ale na Brexit, je více než pošetilé. Jamie’s Italian po dohodě s věřiteli zavře 12 poboček a v lednu už jich 6 zavřela. Důvodem mají být drahé nájmy i brexit. Celkově Oliver dluží 72 milionů liber, což je přes 2 mi­liardy korun, z toho přes 2 milio­ny na platech svých zaměstnanců, dále dodavatelům a majitelům nemovitostí, kde jsou pobočky v nájmu.

Věřitelé

Mezi věřiteli je banka HSBC či pivovar Camden Town Brewery, přišli s restrukturalizačním plánem na fungování části restaurací a dostat ji do plusových čísel. Jde o zavření 12 z 37 fungujících restaurací s italskou kuchyni ve Spojeném království a propuštění až 400 zaměstnanců. Mimo Velkou Británii funguje 28 poboček, např. v Rotterdamu či ve Vídni. Společnost Jamie’s Italian v roce 2017 vykázala ztrátu 10 milionů liber, v roce 2016 byla v mírném zisku.

Jamie’s Italian

Je třeba také vyjednat výhodnější nájemní smlouvy a snížit prodražování dovozových italských surovin kvůli oslabující libře. První restauraci Jamie’s Italian otevřel Oliver s přítelem a mentorem Gennarem Contaldem v roce 2008 v Oxfordu. Restaurační impérium zahrnuje i steakhousy Barbecoa, americké restaurace s hamburgery Diner a světovou kuchyni v síti Fifteen. Ty chtějí část propuštěných zaměstnanců sesterské firmy zaměstnat.

Člen Řádu britského impéria

Hlavní výdělky člena Řádu britského impéria pocházejí i z honorářů za televizní pořady a vydané kuchařky. Jeho majetek se odhaduje na 150 milionů liber a dluhy představují asi 1/2 z toho. Podle soudních dokumentů by ale krach Jamie’s Italian nebyl sanován z jeho soukromých aktiv. Zavřely i konkurenční pobočky sítě Byron a Prezzo. Podniky se ale zavírají třeba i v Itálii a určitě i u nás. Sice se to svádí nejvíce na EET a kouření, ale přiznejme si to otevřeně. Průměrnou mzdu téměř nikdo nemá a národ nám chudne. Aby taky ne, když už nám v naší republice téměř nic nepatří. Miliony liber dluhu vedly i k uzavření řady restaurací Gor­dona Ramsayho včetně podniku Maze v Praze. Nesvádějme tedy vše na Brexiot, ale ptejme se, zda je nám ta EU opravdu prospěšná.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*