Budoucnost českého turismu je nejistá

Turisté ze sousedních zemí jsou pro ČR klíčoví ve všech regionech. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří 33 % všech zahraničních hostů. Jen z Německa k nám jezdí přes 2 miliony lidí ročně, mnohdy opakovaně a navštěvuje i méně známá místa.

Informace přinesl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Z Německa podle něj do České republiky přijíždí ročně přes 2 miliony turistů, z Rakouska, Polska a Slovenska dalších 1,7 milionu. Navíc navštěvují i méně známé destinace. Tráví u nás dovolenou aktivně, vyhledávají pobyty v přírodě a českou gastronomii.

Návštěvníci z Německa

Českou republiku podle reportu tourdata Institutu turismu agentury CzechTourism už navštívilo 75 % Němců a více jak 50 % chce přijet znovu. Nejvíce jich přijíždí ze Saska a Bavorska. V ČR loni přenocovalo přes 60 % z nich a 38 % německých turistů přijelo na výlet. Ti, co zde přespali, utratili průměrně 1 200 korun denně a výletníci přes 3 000 korun za den. Autem přijelo 85 % Němců, 45 % z nich s partnerem, 19 % s rodinou. Nejvíce je lákají památky a regionální turistika.

Turisté z dalších zemí

Českou republiku navštívilo 37 % Poláků, nejčastěji ve věku 35 až 44 let, zejména rodiny s dětmi. Při návštěvě ČR tu loni přespalo asi 60 % z nich, zbytek přijel na výlet. Při pobytu zde polští turisté utratili 1 300 korun denně a výletníci průměrně 1 800 korun. Rakušanů k nám už přijelo 50 % a 33 % za posledních 5 let. Nejčastěji jezdí do Prahy a okolí, na výlety do příhraničních oblastí. Jeden den strávilo loni v ČR 36 % rakouských turistů, většina na vícedenní pobyt. Turisté průměrně utratili 1 300 korun a výletníci 2 600 korun. Ze Slovenska do ČR přijede několikrát za rok 60 % turistů a 33 % z nich přijíždí navštívit příbuzné a známé. Celkem 10 % Slováků přijede vlakem. Průměrně tu při pobytu za den utratí 1 000 korun.

Hotely a další ubytovací zařízení

Tuzemské hotely a další ubytovací zařízení se podle vládního harmonogramu otevřou od 25. května. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD by se hranice se sousedními státy měly otevřít od července. Jednání o otevření hranic je nejdále se Slovenskem a Rakouskem, nejsložitější je s Polskem. V Německu se bude jednání odvíjet od vývoje tamní epidemiologické situace.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*