BTC je zpět na 30 000 dolarech, jako krypto komunita slaví 12. výročí Bitcoin Pizza Day

Každý rok 22. května se kryptokomunity po celém světě sjednotily v tom, že si připomínají možná jednu z nejpodivnějších událostí v dějinách Bitcoinu. 

Dne 22. května 2010, necelé dva roky od uvedení bílé knihy o Bitcoinu pseudonymním tvůrcem Satoshi Nakamoto, zaplatil floridský programátor Laszlo Hanyecz 10 000 BTC za dva kusy velké Pizzy, čímž legitimoval platby Bitcoinem a utvářel budoucnost kryptoobchodu, jak ho známe dnes. V době nákupu měly zmíněné Bitcoiny hodnotu pouhých 41 dolarů.

Pro kontext by měl zmíněný bitcoin při dosavadních maximech BTC loni v listopadu hodnotu zhruba 640 milionů dolarů a v dnešní hodnotě asi 300 milionů dolarů. 

Zatímco v té době byl Bitcoin téměř bezcenný a ti, kdo měli nějaké BTC, s ním obchodovali pouze mezi sebou, nákup Hanyecze byl nejen klíčový pro zažehnutí tolik potřebného tlaku na dohnání Bitcoinu k mainstreamovému přijetí, ale také dokázal, že BTC může být využit jako platební měna i jako uchovatel hodnoty.

V následujících letech začal Bitcoin nabírat tempo jako platební možnost, kdy si jej většina lidí kupovala, aby uchovala hodnotu, a to zejména po býčím běhu v roce 2013. Později se objevily další kryptoměny včetně Etherea, neboť vývojáři se snažili doplnit strukturální nedostatky Bitcoinu. BTC se poté, co v dubnu 2021 využil tržní ocenění ve výši jednoho bilionu dolarů, rozrostla do největšího digitálního aktiva v dějinách světa.

V letošním roce si zastánci kryptoměn tuto událost různými způsoby připomínají, když generální ředitel společnosti Binance, Changpeng Zhao (dále jen „CZ“) včera zveřejnil, že připravuje pizzu v rámci přípravy na dnešek v jedné z prodejen společnosti Mister Pizza ve francouzském Cannes. 

Generální ředitel MicroStrategy dnes také zveřejnil oslavný tweet, v němž Hanyecze chválí za jeho roli při potvrzování transakčních schopností Bitcoinu.

Navzdory tomu, že Bitcoin a další kryptoměny po většinu roku tlačily cenu na sestupnou trajektorii, v sobotu se ceně BTC v očekávání dnešních oslav podařilo vyšplhat na 31 tisíc dolarů. Dnešní cena se udržela nad 30 000 dolary po většinu dne po a od psaní, BTC se obchoduje za 30 010 dolarů, 2,56% vzestup za posledních 24 hodin a Ethereum se dostalo zpět nad 2 000 dolarů a nyní se obchoduje za 2 054 dolarů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*