Brexit

Esther McVey, ministryně práce a sociálních věcí Spojeného království, je dnes třetím členem kabinetu T. May,. Který po včerejším návrhu dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií zaslal premiérce svoji rezignaci. Stala se třetím, pravděpodobně nikoliv posledním ministrem předsedkyně vlády Terezie Mayové, která předložila rezignaci po schůzi vlády v souvislosti s návrhem dohody, která se konala včera v odpoledních hodinách a po které britská media spekulovala o pádu celého kabinetu. Dnes v dopoledních hodinách podal rezignaci Shailesh Lakhman Vara, státní tajemní (na úrovni PM) pro Severní Irsko, a stal se prvním členem, který odešel od dohody, následovaný tajemníkem pro Brexit Dominicem Raabem.

E. McVey vystavila svůj rezignační dopis na svém Twitterovém účtu, a text říká: „Pro tuto vládu není důležitější úkol, než splnit rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii. Je to věc důvěry. Jedná se o budoucnost naší země a neporušitelnost naší demokracie… Smlouva, kterou jste předložila vládě včera, nerespektuje výsledek referenda. Opravdu nesplňuje podmníky, které jste nastavila od počátku svého premiérského úřadu… Opakovaně jste říkala, že musíme znovu získat kontrolu nad našimi penězi, našimi hranicemi a našimi zákony a rozvíjet svou vlastní nezávislou obchodní politiku… Smlouva, která bude brzy posuzována celou zemí, znamená předání asi 39 miliard eur do EU bez náhrady. Slouva nás bude držet v celní unii, ačkoliv jste konkrétně slibovala Britům, že tato situace nenastane. Bude vázat rozhodnutí nejen této, ale i budoucích vlád při prosazování skutečných politik volného obchodu. Nepřevzali bychom zpět kontrolu, předávali bychom kontrolu EU a dokonce i třetí zemi při rozhodčím řízení. Smlouva také ohrožuje integritu Spojeného království „

Jedná se o jasný signál, že domácí politická nejistota, která obklopuje dohodu o Brexit, není u konce a nebude pro předsedu vlády snadné protlačit dohodu prostřednictvím sněmovny a Sněmovny lordů.

Nyní je velmi pravděpodobné, že premiérka Tereza Mayová bude čelit výzvám k odstoupení a rezignaci celé vlády a odstoupení z čela strany.

Tento vývoj má negativní impakt nejen na britskou libru, výrazně hostuje její volatilitu, ale i na euro.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*