Brexit a bitva o zúčtování transakcí v eurech

ECB a Německo, Francie i Itálie přináší rozbroje. Největší ekonomiky eurozóny brzdí Evropskou centrální banku.

Politické rozbroje mezi třemi největšími ekonomikami eurozóny nyní brzdí Evropskou centrální banku, která se snaží nalézt způsob, jak se dá převést zúčtování operací v eurech, clearing, po odchodu Británie z Evropské unie. Zúčtování většiny transakcí zajišťují britské clearingové domy v popředí s LCH Clearnet. Přesun clearingového centra z Londýna je sporným bodem při odchodu Británie z EU.

ECB a centrální banky

ECB a centrální banky Německa, Francie a Itálie, tedy tří největších zemí eurozóny se nyní shodují v tom, že clearing eura musí být přesunut po Brexitu zpět do eurozóny. Nemohou se shodnout, kdo bude v roli dozorce. Buď to bude ECB, nebo centrální banky jednotlivých zemí. Pokud se na návrhu neshodnou, Evropská komise rozhodne za ně. Návrh má být předložen nejpozději v červnu. ECB, Bundesbanka, Banque de France a Banca d’Italia se zatím odmítají vyjádřit.

Směrnice Evropské unie a ústřední Bank of England

Na londýnské clearingové domy nyní v rámci směrnic EU a dohody s britskou ústřední Bank of England dohlíží právě ECB. Ta vyslovuje obavu, že nad společnostmi provádějícími zúčtování 90 % euro derivátů, v budoucnu ztratí svoji moc. ECB vypracovala návrh na základě žádosti Evropské komise, kde chce dát clearing eura pod přímý dohled Eurosystému. Ten zahrnuje ECB a dalších celkem 19 centrálních bank eurozóny. Návrh neuvedl prioritu pro konkrétní místo.

Plán za změnu

Plán zahrnuje změnu článku 22 stanov Eurosystému. Zúčtovací operace v eurech mají být prováděny na území eurozóny a ECB je hlavním supervizorem s dozorem nad největšími z nich. Při posledním jednání Rady guvernérů za přítomnosti všech představitelů ústředních bank daný plán narazil na značný odpor. Centrální banky Francie, Itálie a Německa s touto změnou nesouhlasí a chtějí prosadit stávající systém, ve kterém mají hlavní roli v dozoru nad clearingem.

Clearingové domy

Největší clearingové domy v eurozóně jsou v současné době LCH SA v Paříži, Cassa di Compensazione e Garanzia v Římě a Eurex ve Frankfurtu. Domy v Paříži a v Římě jsou součástí skupiny Londýnské akciové burzy. Ústřední banky svá finanční centra prosazují a na ECB chtějí pouze ponechat dozor nad clearingem z vnějšku Evropské unie.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*