Blockchain- o co se jedná a jak to funguje

 Co to jsou inteligentní smlouvy?

Technologie blockchain otevřela příležitost pro nové odvětví chytrých smluv nebo-li smart contracts. Nové odvětví si lidé velmi rychle oblíbili. V poslední době se chytré smlouvy těší velké oblibě. Se zvyšující se popularitou roste i užívání smart kontraktů ke všem obchodům. 

Chytré smlouvy jsou o mnoho let starší než  blockchain nebo první a nejznámější kryptoměna, Bitcoin. Ovšem až s technologií blockchain můžeme dojít k úplnému využití potenciálu smart kontraktů.

Pojem smart contract byl poprvé zmíněn v 90.letech 20.století. Použil ho Nick Szabo, IT vědec a to k označení účetní knihy sloužící k ukládání smluv. Rozdíl mezi běžnou a inteligentní smlouvou je pouze ve formě smlouvy. Běžná smlouva se uzavírá ve většině případů v listinné podobě, inteligentní smlouva pouze ve formě digitální.

Princip chytrých smluv

Aby veřejnost lépe pochopila Szaboův nápad, začal ji vysvětlovat na příkladu s automatem na nápoje. Představte si automat na kávu. Abyste si mohli v automatu koupit kávu, musíte do něj vhodit mince. Do automatu je možné hodit přesnou částku, anebo lze vhodit částku vyšší a po zvolení druhu kávy vám automat přeplatek vrátí. 

Může ale nastat i taková varianta, že mince automatem propadnou. Tak se může stát tehdy, kdy zabudovaný laser uvnitř automatu vhozenou minci nepozná. Můžeme říct, že automat transakci odmítl. Toto je však velmi zjednodušené vysvětlení principu smart kontraktů. 

Kávu z automatu neochutnáte než ji zaplatíte. V případě, že vám chutnat nebude, přijdete jen o pár korun. Kdo z vás však ví, že zakoupenou kávu můžete reklamovat nebo kde by bylo možné přečíst si smluvní podmínky? Když do automatu hodíte 20 Kč a automat vám peníze spolkne, aniž by kávu připravil, co uděláte? Nejspíše nad touto skutečností mávnete rukou. V případě, že do automatu vhodíte 1 000 Kč, se budete situaci snažit řešit. 

Inteligentní smlouvy tyto potíže překonávají. Pomocí transparentnosti blockchainu jsou pevně dané podmínky smlouvy znány předem. Inovativní kryptografie zaručuje, že ke smlouvě nemá přístup třetí strana a především nebude smlouva uzavřena, pokud ji obě strany navzájem neodsouhlasí.

Nejběžnější platformou, u které se princip smart kontraktů nejvíce osvědčil, je blockchain sítě Ethereum (ETH). Digitální mince ETH vznikla z důvodu podpory fungování inteligentních smluv. Inteligentní  smlouvy jsou počítačové programy, které jsou spouštěny v síti blockchain. 

Jsou imunní vůči manipulaci a v síti se spustí, až když jsou předem definované podmínky splněny. 

Samotný obchod se vytváří tak, že do virtuální sítě ETH jedna strana smlouvu nahraje. O nahrání smlouvy se může dozvědět kdokoliv, kdo se do sítě blockchainu podívá. 

Nastavení sítě poskytuje zúčastněným stranám stranám záruku, že obchod proběhne dle stanovených pravidel, které si každý může přečíst.  Smlouvu si můžete představit jako nákup na online obchodě. Vyberete si zboží, necháte si ho doručit na Vaši adresu, při vyzvednutí zboží zaplatíte a balíček doma rozbalíte. 

Na internetu však existuje mnoho podvodníků. Představte si, že se díky inteligentní smlouvě dohodnete, že si na e-shopu koupíte určité zboží. Aby měly obě strany jistotu, musí každá ze stran na základě předem uvedených podmínek nejdříve složit částku např. 1 000 ETH. Tak se vytvoří pojistka ve výši 2 000 ETH. 

Princip je velmi snadný, když obchodník zboží prodá a kupující za zboží zaplatí, obě strany pak potvrdí, že se obchod uskutečnil a předem vložená částka se jim zpět vrátí. Pokud by se jedna strana snažila tu druhou podvést, nedojde k potvrzení o uskutečnění transakce a o vloženou částku přijdou obě strany.  Díky tomu musí obě strany jednat čestně.

Více informací na https://virarosi.com/cs .

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*