Bitcoin ukazuje sílu decentralizovaných peněz

Vzhledem k tomu, že válka mezi Ruskem a Ukrajinou stále zuří, nelze podceňovat lidskou daň a náklady; tuto tragédii je třeba vyřešit co nejrychleji a nejmírumilovněji. Diskuse o finančních opatřeních a dalších podobných položkách, které jsou postaveny proti těmto nepředstavitelným nákladům, se může zdát triviální. Zdánlivě triviální, ale finanční titulky a kroky, které podniklo jak Rusko, tak státy podporující lid Ukrajiny, vyvolaly významnou konverzaci a debatu. Jádrem věci je mimo jiné následující otázka: jakou roli musí kryptoměny hrát v takovýchto časech?

Před analýzou některých přímějších důsledků kryptografie, a to jak nyní, tak i v budoucnu, je třeba se něčím zabývat – vzestupem centralizovanějších kryptoměn. Vzhledem k tomu, že se do popředí dostaly nové a rozmanité aplikace, jako jsou stablecoiny, nezaměnitelné tokeny (NFT), decentralizované možnosti financování (DeFi) a digitální měny centrálních bank (CBDC), byl odklon od skutečné decentralizace nezaměnitelný. Tento strašlivý konflikt dokázal, že – navzdory pohodlí a buy-in některých novějších možností – v myšlence decentralizovaných měn existuje základní síla. Podívejme se na některé pravdy, které Bitcoin má a bude i nadále dokazovat dopředu.

Decentralizace je nezbytná. Ponecháme-li stranou debaty, které mohou zuřit buď osobně, nebo prostřednictvím internetových fór, je síla decentralizace nezpochybnitelná. Centralizace moci, kontrola nad informacemi a nedostatek možností znovu a znovu vedly k menšímu výběru pro spotřebitele, omezením přístupu k těmto možnostem a k méně dynamickému trhu. Vřava a chaos doprovázející válku na Ukrajině také vedly k nepokojům na finančních trzích, kde ze všeho nejvíce trpí nevinní civilisté a civilní vláda.

Vzhledem k tomu, že centrální ukrajinská vláda řídí přijímání darů denominovaných v bitcoinech a éteru a k dnešnímu dni získává přes 50 milionů dolarů, ukazuje to čistou sílu decentralizovaných finančních možností. Pro ty, kdo zoufale potřebují přístup k tradičním finančním soustavám, kteří byli od těchto služeb odříznuti, se decentralizované kryptoměny ukázaly jako neocenitelné záchranné lano.

Jistě je třeba si položit otázku, jak by mohly být kryptoměny využity k vyhýbání se sankcím, ale to není tak jednoznačné, jak by se zpočátku mohlo zdát.

Kryptografie začíná být dekriminalizována. Přestože se objem institucionálních úroků a investic od roku 2020 stále zrychluje, stále častěji se objevuje obvinění, že kryptoměny – zejména decentralizované opce – jsou využívány především ke kriminálním aktivitám. Ve světle nedávných událostí bylo toto obvinění rozšířeno o státy, které používají kryptoměny, aby se vyhnuly finančním sankcím. Zdánlivě přesné obvinění, ale ne zcela přesné.

Za prvé, myšlenka, že kryptoměna je nevystopovatelná, není pravdivá, a zejména není pravdivá pro kryptoměny, jako je bitcoin a ether – veřejné účetní knihy, na nichž jsou tyto nástroje založeny, dokáže analyzovat kdokoliv, včetně donucovacích orgánů. Za druhé, jak velký se prostor kryptoassetu stal, dostupná likvidita by jednoduše nestačila na rozsáhlé vyhýbání se sankcím na úrovni národního státu. A konečně, avšak nejdůležitější je, že velké výměny kryptoměn – kromě toho, že vyžadují soulad se systémem Know-Your-Customer (KYC) a anti-Money Laundering (AML).

Vzhledem k tomu, že většina velkých kryptoměn spolupracuje se zákonodárci a regulačními orgány, byla tato cesta pro nezákonné používání kryptografie omezena. Urychlí se adopce hlavního proudu. Neustálá konverzace a debata kolem dopadu a důsledků kryptomast bude mít také efekt druhého řádu; urychlení všeobecné adopce. Vzhledem k tomu, že celosvětová média dovedla původní případ používání kryptoměn – decentralizovaných peněz nekontrolovaných ani neřízených centrální vládou – k pověstnému přednímu hořáku mnoha jednotlivců, nadšení pro tento případ používání je nepopiratelné.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*