Bitcoin meziročně vzrostl o 90%

Investice do BTC od ledna předčily zlato, stříbro, Nasdaq a Apple, Facebook, Teslu, indexy na Wall Street S&P 500 a další. Aktuálně se cena BTC pohybuje okolo 55 000 USD, tzn.od ledna je to  přibližně o 90% více. To je samo o sobě velmi působivé, působivější však je výkonnost BTC v porovnání s jinými aktivy. 

Nejznámější kryptoměna se začátkem roku 2021 stála přibližně 28,9 000 USD, v dubnu vyskočila do neuvěřitelných  výšin na 65 000 USD, to se stalo historickým maximem. Po této události následovalo několik turbulentních týdnů, které řídil FUD, původně od Elona Muska, později z Číny.

Když v červenci klesl na dno pod 30 000 USD, Bitcoin obnovil svůj uptrend a prakticky zdvojnásobil svou hodnotu na 55 000 USD, k dnešnímu dni vzrostl o 90%. Spekuluje se o tom, že se BTC do konce roku dostane na 100 000 dolarů.

Začneme u nejpopulárnějšího indexu akciového trhu  S&P500, který monitoruje výkonnost 500 největších společností na amerických burzách. Letos si vedl výborně, vstoupil na 3 700, zaregistroval nové ATH na začátku září  4 520, v pátek se však vrátil na 4 391. Vzrostl přibližně o 18% za necelých deset měsíců.

Index Nasdaq Composite od ledna také zaregistroval zisky a to těsně pod 15%. Zajímavé je, že průmyslový průměr Dow Jones ve stejném časovém rámci vzrostl o obdobné procento.

Věnujme pozornost akciím nejvýznamnějších světových společností. Akcie společnosti Apple vzrostly od začátku roku o 10%, společnosti Microsoft pak o 35%, sociální síti Facebook o 23%, Tesly o 7,5%, Amazonu pak pouze o 3%. Google zaznamenal pozoruhodný nárůst 61%.

Bitcoin vs. zlato a stříbro

Mnozí považují bitcoin za digitální zlato, můžeme tedy kryptoměnu se žlutým kovem a možná i stříbrem porovnat. Tržní kapitalizace stříbra (1,28 bilionu USD) je pořád větší než tržní kapitalizace BTC. Zlato a stříbro by v dnešní době měly být obzvlášť populární. I přesto však hodnota zlata od ledna klesá. I přes mírný říjnový pokles klesla jeho hodnota o více než 7%. Se stříbrem je to horší, meziročně jeho hodnota poklesla o 17%.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*