Bitcoin jako zlato pro 21. století anebo letadlo abnormálních rozměrů

Na bitcoin sázejí miliardáři i studenti. Bankéři a investoři o něm neustále mluví. Bitcoin vystřídal forex.

Kryptoměny spojují i štěpí velké světy financí a IT. Jsou jako horská dráha se závratnými zisky a propady. Kdo ví, zda míří ke stabilní rezervní měně. Možná nás čeká prasknutí větší bubliny, než byla tulipánová horečka. Ve chvíli, kdy se bitcoin a další kryptoměny masově rozšířily, začali se o ně zajímat i regulátoři. Řeší se otázky zdanění příjmu vzniklého při výměně za zboží a příjmu z obchodování s kryptoměnou. Má se danit bitcoin díky speciální právní úpravě, a to už od příštího roku. Účetní ale varují, že to nebude jednoduché a daň z výnosů z kryptoměn se platí už dnes ve formě klasické daně z příjmu.

Kryptoměny

Z povinnosti platit DPH dříve vyňal virtuální peníze Evropský soudní dvůr a právní postavení kryptoměn se přirovnává k některým cenným komoditám, jako je zlato a platina. K širšímu regulování kryptoměn nevidí důvod šéf naší centrální banky. Zatím neuvažuje o regulaci a bude se tomu do poslední chvíle bránit. Je to podle nich neregulovaná komodita jako mnoho jiných a není jasné, čím by regulace prospěla. Vývojem kryptoměn se banky necítí nijak ohroženi, není podle nich ohrožen žádný veřejný zájem a nevidí důvod vymýšlet nějakou regulaci. Řada finančních institucí se ovšem naopak k virtuálním měnám staví nesmírně zdrženlivě a bojí se s nimi současně provádět transakce právě kvůli těmto zcela nedostatečným pravidlům a obavám z následných reklamací klientů. V tomto případě by mohla právní úprava pomoci.

Praní špinavých peněz a zločin

Mnohem větší problém je zneužívání kryptoměn k praní špinavých peněz a zločinu. Kryptoměny jsou regulovány a díky mezinárodní koordinaci lze efektivně bojovat proti lidem, kteří se podílí na organizovaném zločinu a financování terorismu. V dohledné době by měla být přijata také nová směrnice EU, která má bránit zneužívání anonymity transakcí, krádežím a podvodným jednáním. Největším rizikem pro bitcoin by byl zejména globální kolaps ekonomiky, nebo když se proti němu budou nepřátelsky stavět regulátoři či vlády. Bylo by to nebezpečné pro bitcoin a nejen pro něj. Snahy o utahování šroubů by byly spouštěčem dalšího propadu.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*