Bitcoin čeká drsný pád na dno

Tuhle větu pronesl hlavní investiční stratég společnosti Allianz Global a dodal, že je to jen otázka času.

Podle tohoto hlavního investičního stratéga ze společnosti Allianz Global Investor Stefana Hofrichtera nemá totiž bitcoin žádnou vnitřní hodnotu a dříve či později jej čeká pád. Nepovažuje také bitcoin za měnu. Důvodem jsou vysoké transakční poplatky a velké výkyvy v ceně brané vůči všem tradičním měnám. Podle něj má ale budoucnost technologie blockchain, na jejímž základě bitcoin a další kryptoměny v současné době fungují.

Předpověď

Podle něj se tedy cena bitcoinu dříve či později propadne k nule. Jde o názor hlavního ekonoma a investičního stratéga nadnárodní investiční společnosti Allianz Global Investors, která spravuje majetek institucionálních, tedy třeba penzijních fondů, i retailových investorů v objemu okolo 500 miliard eur. A mnozí jej berou vážně. Bitcoin podle něj nemá žádnou vnitřní hodnotu, není ničím podložen při srovnání s dluhopisy vlád, akciemi a papírovými penězi. Negeneruje také žádný tok finančních příjmů.
Ano či ne

To, zda jsou dnes ale spekulované peníze na účtu i v papírové podobě podloženy nějakou hodnotou je velmi diskutabilní. Podle Hofrichtera by se ale stejný argument dal použít i u zlata. Drahý kov je akceptován a používán jako platidlo a uchovatel hodnoty více než 2500 let v porovnání s dekádou života bitcoinu. To, že se nedá bitcoin vůbec označovat za měnu odůvodňuje stratég odváděnými vysokými transakčními náklady při placení, vysokým kolísáním ceny a s tím související nemožností využít bitcoin jako uchovatel hodnoty. A toto vidí jako vysoce závažné nedostatky. Je jen otázkou, kdy bitcoinová bublina splaskne.

Technologie blockchainu

Technologie blockchainu, na které jsou bitcoin a další virtuální měny postaveny, má podle něj ale velký potenciál. Bankám a jiným finančním institucím by mohl do budoucna přinést úsporu nákladů při vypořádání transakcí a v mnoha dalších směrech.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*