Biden odsuzuje ropné společnosti: Vybírá si tak daň za neočekávané zisky?

Rostoucí ceny ropy a plynu jsou pro spotřebitele ve Spojených státech a v celém světě velkým problémem. Pro Chevron (CVX) a jiné ropné giganty ovšem situace na energetickém trhu vedla k velkému nárůstu zisků a působivému nárůstu cen akcií.

Americký prezident Joe Biden řekl, že zisky jsou nad normálem, a přesně to řekl přímo vedoucím pracovníkům Chevronu a šesti dalším společnostem s velkými rafinériemi. Biden v dopise zdůraznil, že ceny benzínu rostou ještě rychleji než ceny ropy, situaci označil jako „nepřijatelnou“. Jeho veřejné obvinění signalizuje možnost, že Washington může znovu zavést legislativu, která byla nejdříve aplikována na ropný průmysl před více než 40 lety.

Co uvedl Biden pro energetické společnosti

Dopis Bidena byl adresován především šéfům energetických gigantů Chevron, ExxonMobil (XOM), Shell (SHEL) a BP (BP), dále Marathon Petroleum (MPC), Valero Energy (VLO) a Phillips 66 (PSX), které jsou více zaměřené na rafinerie. Zmínil, že ceny benzínu od začátku roku 2022 vzrostly o více než 1,70 dolaru za galon, a jako hlavního přispěvatele uvedl ruskou invazi na Ukrajinu.

Biden se rovněž zaměřil na vyšší rozpětí mezi cenami rafinovaných produktů a ropy ve srovnání s minulým prudkým zvýšením cen ropy. Dokonce i v polovině roku 2010, kdy se ropné ceny aktuálně pohybovaly v rozmezí 120 dolaru za barel, ceny benzínu a nafty byly o 0,75 až 0,90 dolaru za galon menší než dnes.

Biden uznal, že rafinérie měli nedostatek kapacit, který způsobil globální problém a že pandemie COVID-19 zhoršila nepříznivé podmínky. Prezident však s odkazem na válečnou dobu vyzval rafinérie, aby podnikly kroky v boji proti vysokým cenám benzínu, nafty a dalších rafinovaných produktů.

Doposud se zdržel volání po zdanění neočekávaných zisků

Bidenův dopis nevysvětloval, co by se stalo, kdyby Chevron a jiné velké ropné společnosti nepodnikly kroky, o které požádal. Zákonodárci v kongresu však již požadují přímější způsoby, jak potrestat ropné společnosti, které podle nich využívají světové události k nespravedlivému zvyšování cen.

Na konci března předložil senátor Sheldon Whitehouse (D-R.I.), vedený skupinou demokratických zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů a Senátu, návrh zákona o dani z nečekaných zisků. Deklarovaným cílem návrhu zákona je odstranit část peněz, které vydělaly ropné společnosti na vyšších energických cenách.

V praxi by však šlo o mírnější nástroj, který by jednoduše zavedl 50% spotřebitelskou daň z nárůstu ceny ropy nad její průměrnou cenu v letech 2015 až 2019. Tyto peníze by se vracely přímo americkým daňovým poplatníkům přes nárokovatelný daňový kredit, jehož limit by v současnosti činil 150 000 dolarů pro společně podávající osoby a 75 000 dolarů pro osoby samostatně podávající žádost. Výše kreditů by závisela na tom, kolik peněz by neočekávaná daň vynesla.

Použití nástrojů z 80. let 20. století pro boj s inflací

Jelikož inflace se dostala na úroven, která byla posledně zaznamenána počátkem 80. let, není divu, že někteří zákonodárci naznačují, že je na čase použít k boji proti ní nástroje používané v té době. Podobná neočekávaná daň byla uzákoněna v roce 1980 a uvalila 70% spotřební daň na částku, o kterou ceny ropy přesáhly 12,81 USD za barel.

Odpůrci nynějšího opatření ukazují na důsledky zákona z roku 1980. Daň odradila domácí ropné a plynárenské společnosti od investic do nové produkce, to vedlo k vyššímu dovozu a nižším investicím do energie ve Spojených státech. V době, kdy byl zákon v roce 1988 zrušen, byly ceny ropy opět na extrémně nízké úrovni.

Přístup amerického prezidenta se snaží vyhnout frontálnímu útoku na velké ropné společnosti, který by byl daní z neočekávaných zisků. Pravděpodobně také uznává politickou realitu, že přijetí takového daňového zákona by v současné situaci ve Washingtonu bylo obtížné.

Pro Chevron a jeho kolegy je velkou otázkou, jak nejlépe reagovat na obavy prezidenta Bidena z dlouhodobých ekonomických problémů investic do budování kapacity rafinérií. Existuje mnoho nejistot ohledně toho, jak bude poptávka po fosilních palivech vypadat v průběhu desetiletí, a nebude to naposledy, kdy budou muset tyto společnosti vyvážit své úsilí o rozvoj udržitelnějších zdrojů energie pro budoucnost a pomoci vyrovnat se s obtížnými přechodné období.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*