Bankovní společnosti si letos výborně vedly na Pražské burze

Pražská burza má v letošním roce překvapivě optimistické výsledky. České akcie podpořil růst ekonomiky, lákavé dividendy a cenné papíry zpevňují už 8 let za sebou.

Komerční banka

Podle analytiků bude nejvíce ze všech finančních domů do budoucna těžit z růstu úrokových sazeb na českém trhu Komerční banka. Ekonomický růst je nyní v ČR jedním z nejsilnějších v Evropě, vytváří poptávku po úvěrech a hypotékách. Se zvyšováním úrokových sazeb se akcie Komerční banky mohou odpoutat od současné úrovně pětiměsíčního minima. Banka přijala od mateřské Société Générale půjčku 100 milionů eur pro posílení kapitálu. Pomůže bance v růstu a umožní zvýšit výplatu dividend. Z letošního zisku vyplatí banka v dividendách 40 až 42 korun na akcii. Dividenda ze zisku by mohla v příštím roce narůst na více než 45 korun.

Erste group

Skupině Erste díky výhledu na růst českých úrokových sazeb a vyšší sazby pomůže hospodaření České spořitelny, tedy dceřiné společnosti generující necelou polovinu čistého zisku skupiny. Ekonomické oživení podpoří růst poptávky po úvěrech i v ostatních částech východní Evropy, kde společnost Erste group působí. Banka je exponovaná na velmi zajímavé růstové trhy, jako je Rumunsko nebo Chorvatsko. Větší prodej úvěrů pomůže bance kompenzovat také pokračující pokles marží. Skupina očekává nárůst zisku asi o 10 % v příštím roce. Patria má cílovou cenu na akcie Erste 995 korun, což je 6 % nad současnou cenou.

Moneta Money Bank

Jde o 6. největší českou banku ve srovnání s ostatními obchodovanými tuzemskými finančními domy zaměřenou zejména na spotřebitelské úvěry. V této oblasti roste konkurence a jednotlivé marže se snižují. Růst českých úrokových sazeb bude pomáhat více konkurentům zaměřeným na firemní úvěrování. Tam jsou častější úvěry s plovoucími sazbami a s o něco lepšími maržemi. Moneta má 1/2 úvěrového byznysu v korporátní oblasti. Zde ale jde hlavně o živnostníky a menší společnosti, kde plovoucí sazby nebývají. Banka zůstane dividendovým titulem a asi další 2 roky chce vyplácet v dividendách asi 8 korun na akcii, což je pro investory asi 10 % dividendový výnos.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*