Aswath Damodaran varuje a radí

Guru a inovátor v oboru oceňování Aswath Damodaran varuje investory, aby se nenechali zlákat někým, kdo slibuje 15 % výnosu bez rizika. Své texty a vyjádření poskytuje veřejnosti zdarma.

Guru, inovátor a indický expert v oboru oceňování firem Aswath Damodaran jehož účastníci na českých akcích zaplatili desítky tisíc korun, neustále radí investorům. Tématem jsou metody, jak oceňovat společnosti, které se nacházejí ve ztrátě, ale neustále se ohánějí vysokým množstvím svých aktivních uživatelů. Hovořil například i o společnosti ČEZ a vyjádřil se, že by do jejich akcií v současné době neinvestoval. Podle vlastních výpočtů investuje a nikdy nespekuluje o propadu ceny. Učení je jeho životní vášní. Píše zdarma dostupný blog a oslovuje velké množství lidí.

Aswath Damodaran

Profesor obchodní školy Stern při Univerzitě v New Yorku Aswath Damodaran pochází z pobřeží Bengálského zálivu, z části Indie, kde v té době nebyly ani televize. V 19 letech studoval MBA v Los Angeles a zažil velký kulturní šok. Dnes je jeho jméno známé u každého odborníka na fúze, akvizice a oceňování podniků. Kombinace čísel a příběhů jej přitahuje k financím. Studovat oceňování podniků nebylo kde, proto jej začal v roce sám 1986 vyučovat a napsal první učebnici. Dnes je autorem více než desítky knih, poskytuje zdarma úspěšný blog a texty pak přenáší do nové knihy. Vyvinul způsob výpočtu hodnoty jednotlivého uživatele pro odhadnutí hodnoty společnosti.

Filozofie investování

Akcie společností, které oceňuje, pak mnohdy i nakupuje. Veřejnost pak vidí jeho úspěchy i chyby. Nikdy nespekuluje na propad ceny a kupuje pouze společnosti, jejichž cena je na trhu nižší, než na kolik ji on sám svými výpočty ohodnotil. Pak čeká na korekci ceny. U Twitteru čekal 6 let. Prohlašuje, že v investování musíte vždy převzít veškerou zodpovědnost za svá rozhodnutí. Aswath Damodaran má 4 děti a financím se věnuje jen jedno z nich. Peníze dětem spravoval do dovršení 26 let, pak jim v jednoduché tabulce znázornil, jak mají přemýšlet o investování.

Jak investovat podle Aswatha Damodarana

Je třeba se rozhodnout, kolik chcete spořit a také jak velké riziko jste ochotni nést. Je třeba si dát pozor na to, co zní moc dobře, nebude to ve skutečnosti pravda. Dostat 15 % výnosu bez rizika je hloupost. Tvrdí, že zprostředkovatelé spolujízdy jako Uber či Taxify mají vážný problém v podobě nefunkčního obchodního modelu negenerujícího zisk. Zájem soustřeďuje i na společnost populární i v ČR, videopůjčovnu Netflix, kde vidí velký problém. Ocenil hodnotu jedné akcie na 173 dolarů, kurz akcií je ale nad 400 dolary. Neinvestoval by ani do podobného konceptu Amazon Prime.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*