ArcelorMittal vydá akcie za 3 miliardy dolarů

Jeden z největších a nejvlivnějších výrobců oceli na světě, ArcelorMittal, oznámil, že připravuje novou emisi akcií. Ty mají mít celkovou hodnotu 3 miliardy dolarů a měly by společnosti pomoct umořit alespoň část jejích dluhů.

Obchodníci, kteří se zaměřují na komodity v čele s železnou rudou, už bystří. Jeden z největších zpracovatelů železné rudy, ocelářský gigant ArcelorMittal, totiž udělal nevídaný krok. Oznámil, že v blízké době vydá nové akcie za celkem 3 miliardy dolarů, které ale nebudou určeny pro každého nákupůchtivého investora. Budou si je moci zakoupit v první řadě současní akcionáři ArcelorMittal, což pořád není vše. Akcie totiž mohou mít jen ti, kteří si za každých svých deset již vlastněných akcií nakoupí sedm nových. A sotva bylo toto rozhodnutí oznámeno, cenné papíry ArcelorMittal klesly na burze Nasdaq o 1,8 procenta.

Za pár eur

Cena jedné akcie bude přitom relativně nízká, společnost ji určila na 2,2 eura za jednu. Takže pokud se investoři do obchodování dají ve velkém, může je v budoucnu očekávat velký zisk. A nebo také ne. Společnosti se totiž v minulých letech příliš nedařilo a novou emisi udělá právě proto, aby získané 3 miliardy použila na zaplacení části svého dluhu. Ten v současnosti činí okolo 16 miliard dolarů.

Krize oceláren

I když se situace na trhu s železnou rudou zlepšuje a zvyšuje se poptávka, ještě donedávna tomu tak nebylo. V roce 2015 se totiž čínské továrny daly ve velkém do zpracovávání rudy a výroby oceli, jíž zaplavily svět. Drtivá většina společností jim nebyla schopna konkurovat a akcie ArcelorMittal rázem ztratily více než 50 procent své ceny. A ani předtím situace nebyla zrovna růžová, takže podíváme-li se detailněji na historii pohybů cen akcií ArcelorMittal, zjistíme, že od roku 2011 ztratily neuvěřitelných 80 své původní ceny.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*