APPLE INC.

Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., je americká firma se sídlem ve městě Cupertino v Kalifornii. Firma byla založena v roce 1976. Tato firma se specializuje na hardware a software. Jejich nejznámějšími produkty jsou: řada počítačů Mac, sada kapesních počítačů a MP3 přehrávačů iPod, chytrý telefon iPhone a tablet iPad, dále také hodinky Apple Watch. V počítačích Apple je instalován standardně operační systém OS X a dotyková zařízení jsou poháněna operačním systémem iOS. Dalším známým softwarem je program pro přehrávání a uspořádávání hudební kolekce; iTunes. Mezi další aplikace od firmy Apple se řadí sada kancelářského balíku iWork a sada na vytváření hudby, fotek a videí iLife.

Apple ale také vyvíjí a zavádí produkty v jiných oblastech. V poslední době je úspěšná řada multimediálních přehrávačů iPod, který se stal s více než 100 miliony prodanými kusy nejprodávanějším MP3 přehrávačem na světě. V lednu 2007 Apple představil mobilní telefon iPhone a roku 2010 tablet iPad.

Nyní společnost Apple přichází s novým produktem – chytrými hodinkami Apple Watch. Vyprodáno bylo během několika minut ve všech Apple Storech, kde byly hodinky k dispozici a potvrdil se tak očekávaný nedostatek zboží, jak už to poslední dobou bývá zvykem.

 

 

Finanční situace Apple

Společnost Apple podle posledních zveřejněných čtvrtletních výsledků hospodaření dosáhla rekordních tržeb v hodnotě 74,6 miliard USD a taktéž rekordního čtvrtletního zisku v hodnotě 18 miliard USD neboli 3,06 USD rozpuštěného zisku na akcii. Pokud se podíváme jakých hodnot nabývaly tyto finanční ukazatelé za stejné období loňského roku a srovnáme se současností zjistíme následující skutečnosti: V posledním kvartále roku 2013, dosahovaly tržby společnosti Apple hodnoty 57,59 miliard USD, čistý zisk se pohyboval na úrovni 13 miliard USD a rozpuštěný zisk na akcii byl 2,07 USD. Meziročně tedy došlo k nárůstu tržeb o 29,5%, čistého zisku o rekordních 38 % a zisk na akcii stoupnul o 50%. Americký trh se podílel 35% na všech tržbách Apple, 65% tržeb pochází ze zbytku světa.

Za tyto výborné výsledky vděčí Apple především rekordním prodejům iPhonů a Maců a rovněž rekordním výsledkům z elektronické prodejny App Store. Prodej 74.5 milionů iPhonů znamená nový rekord v prodeji chytrých telefonů vyráběných společností Apple a výraznou měrou přispěl k rekordním výsledkům společnosti. Očekává se, že s uvedením nových produktů s vysokou přidanou hodnotou v roce 2015, bude Apple i nadále lámat prodejní rekordy. Stejně jako u většiny společností podobného rázu představuje největší riziko technologický vývoj u konkurence a reakce zákazníků na tento vývoj. Tento fakt určuje jednoznačný cíl společnosti do budoucna čímž je neustálé vytváření inovací, vývoj nových produktů a softwarů, aby Applu neunikla ko. kurence. Jednou z těchto nových inovací jsou nové chytré hodinky.

 

Poslední známá doporučení

Investiční společnostDatum/DoporučeníCílová Cena
Canaccord Genuity10.4.2015 – Koupit150 USD
RBC Capital Mkts31.3.2015 – Outperform142 USD
Cowen23.3.2015 – Outperform135 USD
Monness Crespi & Hardt10.3.2015 – Koupit145 USD
Kurzotvorné zprávy
  • Výsledky za 2. čtvrtletí budou oznámeny dne 27. 4. 2015
  • Apple Watch jsou podle posledních zpráv již vyprodané v předprodeji.
  • Apple zůstává nejhodnotnější značkou světa s hodnotou přesahující 100 mld USD
  • Čistý zisk za 1. čtvrtletí vzrostl z 13 mld USD na 18 mld USD (38%)

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*