Americký dolar směřuje dolů a investoři čekají zpomalení zvyšování sazeb 

Americký dolar klesá, jelikož investoři zvažují výhled politiky FEDu spojenou s rostoucím strachem, že vysoké úrokové sazby by mohly způsobit recesi.

Japonská centrální banka stanovila vlastní dluhopisové výnosy na dlouhou dobu blízko nule a dlouhodobé výnosy amerických státních dluhopisů se odlepily od tříměsíčních minim.

Americký dolarový index vzrostl na 105,33 bodu, díky čemuž se odrazil od svého prvního poklesu o 0,42 %. 

Když investoři očekávají, že FED zpomalí co nejdřív tempo zpřísňování, tak nedávné optimistické údaje o zaměstnanosti, službách a továrnách v USA zvýšily nejistotu investorů týkající se výhledu politiky.

Peněžní trhy předpokládají, že Federální výbor pro volný trh zvýší 14. prosince sazby o půl bodu a pravděpodobnost dalšího zvýšení o 75 bazických bodů je jen 9%.

Carol Kongová, stratég Commonwealth Bank of Australia, napsala klientům: „Nejistota týkající se inflačního výhledu ukazuje, že riziko, že FOMC bude udržovat politiku na restriktivní úrovni dlouhodobě a poté zatáhne ekonomiku do hlubšího poklesu, zůstává vysoké“. „FOMC může příští týden snížit tempo zvyšování sazeb na 50 bb, ale jestli se nezačne soustavně zpomalovat inflace, tak proinflační riziko pro politiku FOMC je stále možné.“

Výnosy dlouhodobých státních dluhopisů klesly na skoro tříměsíční minimum – 3,402 %, ale hned potom se odrazily zpátky na úroveň cca 3,46 %.

Edward Moya, hlavní analytik trhu společnosti OANDA, uvedl: „Myslím si, že hlavním katalyzátorem dolaru zůstane to, co udělá FED, jelikož to vypadá, že Kongres bude po prezidentských volbách v roce 2024 pořád rozdělený, pokud se republikáni nějakým způsobem nedají dohromady a nebudou mít velmi silnou červenou vlnu, ale to se nezdá“.

Euro se za poslední dobu zvyšovalo díky známkám, že hospodářský pokles v Evropě nemusí být tak vážný, jak se dříve obávalo. 15. prosince bude Evropská centrální banka revidovat svou politiku a v ten stejný den stanoví svou politiku Bank of England.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*