Americký dolar roste, po poklesu HDP naopak oslabuje britská libra

Americký dolar na začátku pátečního obchodování v Evropě mírně vzrostl a poněkud se zotavil z dvoudenního výprodeje, jelikož nižší než očekávané údaje o inflaci přiměly Federální rezervní systém, aby přehodnotil pravděpodobnou cestu zpřísnění.

Index zelené bankovky, jež sleduje dolar vůči šesti dalším měnám, se pohyboval o 0,1 % výše na 105,045, ale nadále je hluboko pod maximem z minulého pátku 106,93.

Takto oslabený dolar zapříčinily čtvrteční data, která ukázala, že ceny výrobců v USA v červenci neočekávaně klesly, den na to, co se spotřebitelské ceny v zemi nezměnily, to naznačuje, že inflační tlaky v USA slábnou.

To vedlo trhy ke změně pohledu na cestu výrazného zpřísnění ze strany Fedu a považují za pravděpodobnější, že americká centrální banka v září navýší úrokové sazby o 50 bazických bodů, spíše než o dříve očekávaných 75 bazických bodů.

Nový postoj je ovšem ohrožen. Politici Fedu přišli s čísly, která varovali, že centrální banka zůstane jestřábí navzdory mírnému poklesu inflace.

Naposledy to komentovala Mary Dalyová, prezidentka sanfranciského Fedu, která ve čtvrtek prohlásila, že zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů v září „má smysl“, ale že je otevřena dalšímu zvýšení sazeb, pokud to data opravňují.

„Zdá se, že je příliš brzy na to, abychom očekávali výrazný obrat směrem dolů u jádrové inflace (nájmy a mzdy zůstanou vysoké),“ uvedli v poznámce analytici ING, „což znamená, že jádrová inflace by se mohla s přechodem do čtvrtého čtvrtletí vrátit na 6,5% meziroční maximum cyklu.“

Oživení dolaru bylo nejviditelnější vůči japonskému jenu, kdy USD/JPY vzrostl o 0,3 % na 133,36, když se výnosy amerických státních dluhopisů odrazily od nedávných minim.

Jinde GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2203 poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za pět čtvrtletí klesla, ale o zlomek méně, než bylo očekáváno.

Za tři měsíce do června se hrubý domácí produkt snížil o 0,1 %, což je o něco více než očekávaných 0,2 %, ale jde o prudký pokles z 0,8 % růstu z předchozího čtvrtletí.

Předchozí týden předpověděla Bank of England, že ekonomika země vstoupí na konci roku do dlouhodobé recese a publikace vyvolává možnost, že by recese mohla přijít dříve.

EUR/USD se obchoduje téměř beze změny na 1,0316, přičemž jednotná měna se snaží získat nějaké zisky vzhledem k potížím, kterým čelí ekonomika eurozóny.

„Kromě ruské hrozby v podobě cen energií se nyní evropský zpracovatelský průmysl musí potýkat se suchem a nízkou hladinou vody na Rýně,“  dodala ING. „To bude mimo jiné představovat výzvu pro přepravu uhlí a udržuje evropské ceny zemního plynu v blízkosti maximálních nabídek. Tento faktor zůstává pro euro vyloženě negativní.“

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*