Americký dolar oslabuje po FEDu, pozornost přesouvá na BOE a ECB

Americký dolarový index je i nadále v pozadí a obchoduje se na nejnižší úrovni za skoro 10 měsíců kolem 101,00 po středečním prudkém poklesu, který byl vyvolán holubičími výroky předsedy FEDu Jeroma Powella.

Ve čtvrtek bude informovat o svých politických rozhodnutí Bank of England a také Evropská centrální banka (ECB). Andrew Bailey guvernér BOE a prezidentka ECB Christine Lagardeová se po zveřejnění oficiálních prohlášení vyjádří k politickému výhledu a bude odpovídat na otázky tisku.

FED podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. V programovém prohlášení americká centrální banka informovala, že inflace „docela polevila, ale je stále zvýšená“, a zopakovala, že výbor očekává, že pokračující zvyšování v cílovém rozpětí bude ideální. I přes to tato prvotní reakce pomohla americkému dolaru s nabráním síly vůči svým konkurentům.

Jerome Powell se opět snažil trhy přesvědčit, že letos ke snížení sazeb nedojde, ale potvrdil, že dezinflační proces byl zahájen. Také uvedl, že jestli inflace klesne rychleji, než se očekává, bude to hrát do politiky.

Podpořen širokým oslabením amerického dolaru zaznamenal působivé zisky měnový pár EUR/USD a poprvé od začátku dubna se dostal nad 1,1000. Všeobecně se předpokládá, že ECB po 1. zasedání v letošním roce zvýší svou klíčovou úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. Lagardeová v prosinci překvapila jestřábími komentáři a účastníci trhu budou hledat potvrzení ochoty ECB v pokračování ve zvyšování sazeb v boji proti inflaci.

Měnový pár GBP/USD ve středu přerušil 3denní sérii ztrát a získal přes 50 pipů. Na začátku čtvrtka je pár stále ve fázi konsolidace lehce pod úrovní 1,2400. Podle prognóz se BOE také rozhodne pro zvýšení o 50 bazických bodů, investoři ale zatím upouštějí od dalších sázek na libru šterlinků kvůli možnosti, že BOE poukáže na ukončení cyklu zpřísňování kvůli zhoršujícímu se výhledu růstu.

Měnový pár EUR/GBP už 4. den po sobě posiluje a ve čtvrtek se vyšplhal do okolí 0,8900, což je nejvyšší úroveň od konce září.

Společná měna stále čerpá podporu z předpokladů dalšího skokového zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) v nadcházejících měsících. Tyto sázky se potvrdily nedávným jestřábím komentářem několika představitelů ECB, což působí negativně na měnový pár EUR/GBP.

Měnový pár USD/JPY ztratil ve středu více než 100 pipů, čímž prorazil pod úroveň 129,00. Masazumi Wakatabe, viceguvernér Bank of Japan, na začátku čtvrtka informoval o tom, že BoJ nesmí být spokojená, protože tlaky na pokles cen jsou stále zdaleka silné.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*