Americké burzy zavřely s posílením o 5 %

akcie dolar

Americké burzy včera zavřely silnější o 5 %. Po silném růstu přišlo mírné zaváhání a závěrečný růst. Obchodování na amerických burzách vypadalo včera slibně.

Evropské burzy mírně ztrácely. Pak se nechali obchodníci přesvědčit, že vláda Donalda Trumpa podpoří ekonomiku daňovými škrty a pomohou podnikům při potížích. Mínění obchodníků podpořila i dohoda o uvolnění 8 miliard dolarů na boj s šířící se infekcí koronaviru. Díky tomu rostly všechny hlavní indexy, jmenovitě S&P, Dow Jones i Nasdaq. Nahoru se zvedla i cena ropy. Podpůrné balíčky obvykle zvednou i vyšší poptávku po pohonných hmotách.

Dolar posiluje

Díky tomu, že všichni očekávají podporu ekonomiky, americký dolar zpevnil svou pozici. Obchodníci spoléhají na vládu, že zavede opatření na podporu ekonomiky proti dopadům šíření infekce koronaviru. Krize způsobená koronavirem tlačí centrální banky a vlády, aby uvolnily peníze, což trh podporuje. Díky snižování úrokových sazeb by se měl podle odborníků dolar zotavit.

Evropská unie

Evropská unie v rámci boje s novým typem koronaviru poskytne státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří pro ně investiční fond v hodnotě 25 miliard eur, což je v přepočtu asi 640 miliard korun. Cílem je zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné šířící se epidemie. K dohodě dospěli na telekonferenci představitelé zemí a vlád Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v Bruselu novináře informovala, že v nejzazší době bude možné pro investice související s bojem proti šířící se epidemii koronaviru uvolnit 7,5 miliardy eur.

Nálada na burze

Evropské burzy skončily v mírné ztrátě. Na trzích panuje nejvyšší míra nejistoty od pádu Lehman Brothers. Linky makléřů, obchodníků s cennými papíry a s dalšími instrumenty neustále zvoní. Odpovědi ale nejsou známé, co bude dál, nikdo pořádně neví. Pražská burza neudržela denní více jak 3% zisky a hlavní index PX zakončil mírným poklesem o 0,08 %. Největší ztrátu zaznamenaly akcie CME, společnost ČEZ si odepsala 0,46 % a spadla na 429 korun za akcii při největším denním objemu 211 milionů korun. I Erste Bank, která si během dne připisovala 6 %, nakonec zakončila den na burze poklesem o 0,66 % a padla na 629 korun.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*