Americká centrální banka rapidně snížila sazby

Americká centrální banka už nyní reaguje na šířící se koronavirus a své sazby snížila v nejvyšší míře zaznamenané od krize v roce 2008.

Americká centrální banka  – Fed chce snížením sazeb podpořit ekonomiku sužovanou dopady šíření koronaviru. Zareagovala velmi rychle a už v úterý velmi překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 %. K podobně razantnímu snížení sazby tato banka naposledy přistoupil v roce 2008. Americká centrální banka se k tomuto kroku rozhodla ihned po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7.

Rázné snížení sazeb

Na velmi rychlé a rázné opatření americké centrální banky okamžitě zareagovaly hlavní indexy amerických akciových trhů svým vzestupem. Většinu zisků si však hned vzápětí nakonec smazaly. Měnový výbor Fedu uvedl ve svém prohlášení, že základy amerického hospodářství i nadále zůstávají silné, ale nelze podceňovat rizika, která koronavirus pro ekonomickou aktivitu v současné době představuje a nadále se rozvíjí. Kvůli nim se Výbor pro operace na otevřeném trhu rozhodl snížit rozmezí základní úrokové sazby, a to na podporu co nejvyšší zaměstnanosti a udržení cenové stability. Rozhodnutí výbor schválil zcela jednohlasně.

Zabránění hospodářské recese

Na snížení úrokové míry neustále poukazoval i americký prezident Donald Trump. Americká centrální banka se tímto razantním krokem, který učinila před zasedáním měnového výboru plánovaným na 17. a 18. března, snaží zamezit světové hospodářské recesi. Situace je vážná, což dokládá skutečnost, že jde o první mimořádné snížení úrokové sazby americkou centrální bankou zaznamenané od finanční krize v roce 2008. Americká centrální banka naposledy základní sazbu v říjnu 2019. Uvolňováním měnové politiky se snaží zajistit, aby hospodářství Spojených států amerických i nadále pokračovalo ve svém růstu.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*