Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Ačkoliv pražská burza zakončila týden poměrně silným růstem, jeden její titul zaznamenal strmý pád. Byly jím akcie pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG), které během jediného dne ztratily přes 16 procent své hodnoty.

Důvodem, proč akcie znenáhla tolik ztratily, byly nejnovější zprávy od této pojišťovny. V první řadě oznámila, jaký je její předběžný zisk před zdaněním za rok 2015. A už i jen tato čísla akcionáře ani investory nepotěšila. Analytici odhadovali, že pojišťovací skupina si přijde na 299 milionů eur. Ve skutečnosti to bylo ale jenom 172 milionů eur, přičemž rok předtím si Vienna Insurance Group vydělala přes 518 milionů eur.

Ořezání dividend

Jelikož zisky nebyly takové, jak všichni očekávali, pojišťovací skupina přešla k dalšímu kroku, který jejím akciím ještě více ublížil. Vyhlásila, že akcionářům vyplatí dividendy v hodnotě pouhých 0,6 eur na jednu akcii. Přitom před rokem to bylo 1,4 eur na kus. Okamžitě se zvedla vlna nevole a ceny akcií VIG se otřásly v základech. Během doslova několika hodin přišly o 16,41 procenta a jejich cena se tak dostala na pouhých 508 korun za kus. Pro zajímavost, za tuhle částku se cenné papíry VIG naposledy obchodovaly v roce 2009, kdy panovala hluboká finanční a ekonomická krize.

Komerční banka výrazně rostla

Vienna Insurance Group nebyla ovšem jedinou evropskou institucí, která klesla. Padaly i ceny bankovních akcií, i když ne tak výrazně. Erste Bank přišla o 0,61 procent a klesl celkově evropský bankovní index. Odolala naopak Komerční banka, která v průběhu celého týdne rostla a v závěru týdne byly ceny jejích akcií tak vysoko, že se obchodovaly dokonce o 16 procent výše než na začátku března. Za jednu akcii Komerční banky se tak nyní platí 5 405 korun, což je mimochodem nejvíc od října loňského roku.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*