Akcie Samsungu obchodovány za historicky nejvyšší hodnotu a zvýšení dividendy o 36 %

Akcie technologické společnosti Samsung v poslední době dosáhly nového rekordu. Po prohlášení, že vedení společnosti firmy uvažuje o rozdělení dané korporace na 2 samostatné společnosti a následně zvýší svou dividendu, trh zažil velký zvrat.

Hodnota cenných papírů Samsungu pak stoupla o 4,1 % a obchodovaly asi za 38 000 korun. Akcie této jihokorejské společnosti Samsung Electronics tak posílily na rekordních 1,746 milionu wonů, tedy asi 37 900 Kč. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 1975, kdy se s těmito akciemi společnosti začalo na burze obchodovat. Od počátku letošního roku tyto akcie vzrostly o 39 %.

Rozdělení společnosti Samsung Electronics

Samsung je nyní pod velkým tlakem investorů i s americkým investičním fondem Elliott Management.  Jde o rozdělení na holdingovou firmu a k tomu provozní společnost. Účelem je zvýšení hodnoty pro akcionáře. Tento tlak na restrukturalizaci je ještě mnohem vyšší po známém fiasku s přístrojem Galaxy Note 7, jehož výrobu firma již v říjnu zastavila. Odstranění problému s přehříváním baterií se nezdařilo a neustále docházelo ke vzněcování přístrojů.

Toto rozhodnutí Samsungu přišlo také po výzvě amerického fondu Elliott Management, který vyzval společnost k jejímu rozdělení. Rozdělení vede ke zjednodušení strukturu firmy a usnadní zisk jasné představy o hodnotě majetku.

V současné době jsou společnosti v rámci skupiny Samsung Group propojené skrze komplikovanou síť křížového vlastnictví akcií, a to spojuje společnost Samsung Electronics s mnoha přidruženými a také dceřinými firmami ze skupiny Samsung. Zahrnuje třeba lodní dopravu nebo i těžký průmysl či pojišťovnictví. Investoři nyní nemohou správně vyhodnotit, jaká je současná hodnota jednotlivých společností ze skupiny.

Společnost současně oznámila, že zvýší dividendu za letošní rok o 36 % a již v lednu bude spuštěn program na odkupu vlastních akcií. Výhodou rozdělení společnosti Samsung Electronics na 2 části by bylo, že toto křížové vlastnictví akcií by tak mělo dopad pouze na holdingovou firmu.

Společnost Samsung uvedla, že za letošní rok proti loňskému roku zvýší dividendu o 36 % a celkem za dividendy vyplatí zhruba 4 biliony wonů, což je 87,3 miliardy korun. Akcie, které se firma rozhodla odkoupit, následně zruší. Dále bude za účelem zlepšení řízení jmenovat alespoň jednoho nového, zahraničního a hlavně nezávislého člena správní rady. Ta má nyní 9 členů. Bude tak vytvořen samostatný řídící výbor.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*