Akcie Kofoly se obchodují nejníže v historii

Akcie Kofoly se obchodují nejníže v historii

Řada Čechů na ni nedá dopustit a dopřávají si kofolu, kdekoliv můžou. Ale to ještě neznamená, že se téhle značce musí skvěle dařit. I když je u nás tradicí, působí i v řadě dalších zemí. Ale ceny jejích akcií jdou přesto strmě dolů.

Ve čtvrtek, těsně před Velikonoci, se akcie Kofoly ČeskoSlovensko obchodovaly na pražské burze nejníž od chvíle, co na ni Kofola vstoupila. Toho dne se prodalo jen pár akcií, a to za pouhých 434 korun za kus. Což je o víc než 12 procent méně než byly původní ceny. Přitom finanční ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš o problémech ví a uznává, že se Kofole na českém trhu ani v zahraniční nedaří tolik, jak by firma chtěla. Uvědomuje si, že nejlepší pozici mají jen lídři trhu, což se Kofole daří prý jen v oblasti sirupů, nikoliv v oblasti nealkoholických nápojů.

Akvizice v Polsku

V nejbližší době se firma pokusí posílit svou pozici alespoň na polském trhu, kde se jí taky daří mnohem méně, než si zpočátku vedení společnosti představovalo. Takže se firma rozhodla, že tu skoupí další známé značky, které by mohly její pozici posílit. Kapacity pro výrobu tu prý má větší, než potřebuje, takže hodlá začít dělat i další známější nápoje. Je ale otázkou, jestli plánovaná akvizice dalších firem něčemu napomůže, nebo se pád Kofoly bude i dál prohlubovat.

Nepomáhají ani další trhy

Přitom Česko, Slovensko a Polsko nejsou jedinými zeměmi, kde Kofola působí. Najdeme ji třeba také v Chorvatsku – ale i od příchodu do Chorvatska si firma slibovala nejen větší zisky, nýbrž i lepší pozici na finančních trzích. Ale nestalo se, a to ani přesto, že tam skoupila řadu poměrně známých a oblíbených značek nealkoholických nápojů. A firma přitom není ve ztrátách, výsledky hospodaření za loňský rok byly celkem dobré. Možným řešením tak snad bude blízký plán Kofoly, a to umístění poměrně velkého množství nových akcií na trh, což by investoři mohli ocenit.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*